Loňský vstup Ruska do Světové obchodní organizace (WTO) a jeho plánované velké investice otevírají českým firmám šanci na získání lukrativních zakázek. Například společnost ČKD Group očekává, že objem uzavřených ruských kontraktů již letos skočí na dvojnásobek loňska, tedy na 4,8 miliardy korun.

Průměrné celní zatížení při dovozu do Ruska poklesne během tří let o 2,2 procentního bodu. To se sice na první pohled může zdát jako malý posun, ale u miliardových zakázek jde o částky, které výrazně ovlivní konkurenceschopnost dovážených strojů a investičních celků.

Rusko musí modernizovat

České firmy proto předpokládají, že vývoz do Ruska se v příštích letech podstatně zvýší, byť už loňský rok byl rekordní. Největší šance vidí v investicích do dopravní infrastruktury, energetiky a modernizace ruských průmyslových závodů. "Podle nedávného rozhodnutí vedení Moskvy se také hlavní město Ruské federace rozšíří na trojnásobek dosavadní plochy," upozorňuje na další příležitosti Václav Petříček, generální manažer Komory pro hospodářské styky se SNS.

Podle generálního ředitele ČKD Group Jana Musila zaznamenává Ruská federace stabilní růst právě v oborech, kde ČKD působí, což jsou zejména ropný a plynárenský průmysl, energetika a infrastruktura.

Vstup Ruska do WTO dává velkou šanci i pro dodávky strojů a investičních celků. Ruské firmy si totiž uvědomují, že jejich domácí trh již nebude tolik chráněn, takže cítí potřebu modernizovat vlastní strojní vybavení.

 


Týdeník Ekonom č. 6/2013VÍCE SE O TÉMATU DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 7. ÚNORA.

 

banner 2

Související