Před dvěma týdny jsem v Ekonomu psal, že je Česko "velmocí" v oboru počítačové bezpečnosti. A pod tohle neskromné tvrzení máme od minulého týdne další oficiální štempl. Firma Cisco koupila start-up Cognitive Security, který založili dva čeští počítačoví experti a do kterého investoval převážně český fond Credo Ventures.

Čím přesně se nevelká firma zabývá, se těžko vysvětluje. Nabízí nástroj, který v počítačových sítích umí najít "podezřelá" či "záškodnická" data, a to na základě poměrně složité matematické analýzy. Zjednodušeně řečeno - umí zmenšit náskok "zlých hochů" před těmi "hodnými". Během hodin dokáže zjistit, co se v počítačové síti chová "divně", a tím například ukázat na potenciálního "narušitele". Ví to dříve než experti z antivirových firem, kteří začínají jednat až v momentě, kdy se zlovolná data utrhnou ze řetězu.

Příběh Cognitive Security je však především takovou českou start-upovou pohádkou. Začala dobrým nápadem dvou vysokoškolských pedagogů. Martin Rehák a Michal Pěchouček na něm pracovali na Fakultě elektrotechniky ČVUT a jejich "andělem", tedy prvním investorem, byl jejich nadřízený, profesor Vladimír Mařík. Navázali spolupráci s řadou institucí, například s americkou vládou, respektive armádou. Založili vlastní společnost, zúčastnili se českou vládou financovaného programu CzechAccelerator v kalifornském Silicon Valley. Předloni je "ulovil" fond Credo Ventures, jehož investory jsou až na výjimky úspěšní čeští byznysmeni. Někteří z nich investovali do Cognitive Security i sólově, třeba mladý byznysmen Jan Barta.

Kolik Cisco zaplatilo, zatím nevíme, odhaduje se, že to mohly být stovky milionů korun. Každopádně měla minulý týden řada Čechů, a pochopitelně zejména dva zakladatelé Cognitive Security, důvod k otevření ročníkového šampaňského. Je to dobrá zpráva i pro technologický byznys v Česku. Jen by špunty neklidných vín měly létat ne jednou za uherský rok, ale klidně každý týden.

Miloš Čermák
reportér týdeníku Ekonom


Miloš Čermák & Technologie

Od aktuálního čísla je týdeník Ekonom rozšířený o sekci Technologie. Pět stránek připravuje Miloš Čermák ve spolupráci s ilustrátorem Milošem Gašparcem. O čem nová sekce bude, jasně vyplývá z jejího názvu. A Miloš Čermák je jasnou zárukou, že obsah obdobné kvality nikde jinde než v Ekonomu nenajdete. Do Technologií budou navíc pravidelně psát nejinspirativnější osobnosti oboru - začíná šéfka českého Google Taťána le Moigne.

VIDEO: Miloš Čermák představuje svou novou sekci v týdeníku Ekonom

Související