V pondělí 20. ledna skládá podruhé přísahu prvního muže Spojených států Barack Obama, politik kompromisů a bez výrazného ekonomického úspěchu. Za týden poté budeme znát i jméno jeho českého protějšku. Jak pro Karla Schwarzenberga, tak Miloše Zemana platí, že jejich "originalita" je do značné míry odvozeninou ikonických Václavů Havla a Klause.

Právě předloňský Havlův odchod z tohoto světa a letošní konec Klausova prezidentování způsobují v české politice i společnosti snadno povšimnutelnou prázdnotu.

Politici "nové generace" jsou daleko slabšími vůdci než jejich předchůdci. Příklad? Petr Nečas až příliš často odbíhal ze Strakovy akademie na Hrad, kde stejně jako před ním Mirek Topolánek musel strpět nejeden výchovný záhlavec.

Pozice Bohuslava Sobotky v čele ČSSD stojí a padá s antizemanovsky naladěnou frakcí této strany, přesto "ďáblovi z Vysočiny" přislíbil podporu pro druhé kolo prezidentské volby, byť musí tušit, jak to s jeho stranou v případě Zemanova vítězství v brzké době může zamávat.


 

Týdeník Ekonom č. 3/2013

 

 

 

 

 

 

Kde dnes hledat skutečného politického lídra?
Proč má politický systém mouchy a přestal generovat opravdové lídry?
Kdy přijde nový silný politik?

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 17. LEDNA.

banner 2

 

 

 

 

Kdy přijde silný politik?
Související