Pohled o rok zpátky nám dává jistou naději, že hůře už bylo. Považte: Je to méně než 365 dní, co Věci veřejné byly ještě uznávanou vládní stranou, ministrem školství byl jistý Josef Dobeš, David Rath byl tou dobou ctnostným hejtmanem a lídrem opozice, a vrchním státním zástupcem v Praze byl Vlastimil Rampula... Ne, že by jak po personální, tak faktické stránce nebylo možné v uplynulém roce udělat mnohem více. I tak se ale změnilo (a stalo) mnohé.

Zemřel Josef Škvorecký, komunisté významně posílili v krajích, kardinálem se stal Dominik Duka a prošly církevní restituce. Zkolaboval systém vyplácení sociálních dávek, sKarty přežily. Před soudem stanuli poslanci Vít Bárta a Jaroslav Škárka. Ve funkci šéfa NKÚ skončil František Dohnal, v čele ČD Cargo Gustav Slamečka. Dozvěděli jsme se, že Pavel Bém je Kolibřík. "Politický podnikatel" Roman Janoušek najel vozem do stojící 51leté ženy. Nefungoval registr vozidel. Byl odejit policejní prezident Lessy. Nahradil ho Červíček. Novou vrchní státní zástupkyní se stala Lenka Bradáčová. Policie vtrhla do CzechInvestu. Poté i do pražského Dopravního podniku. Policie začala stíhat bývalé manažery Mostecké uhelné a obstavila jim majetek. Zadržen a propuštěn byl Marek Dalík. Z vězení odešel Tomáš Pitr. Martin Barták fandil na tenise.

Česko se nepřidalo k fiskální unii, schválilo půjčku 1,5 miliardy eur na pomoc eurozóně, nevetovalo vznik bankovní unie, i když ani do ní nevstoupí. EU zastavila a opět spustila čerpání dotací pro ČR. Češi pili metanol a umírali na něj. Proběhl první historický pokus o atentát na prezidenta střelbou plastovými kuličkami. Vláda urputně přemýšlela, jaké by asi měly být v roce 2013 daně. Schodek rozpočtu pro rok 2013 bude 100 miliard korun. Úrokové sazby ČNB se ocitly na historickém minimu. Stejně jako loni si přejme: Šťastný nový rok.

Robert Břešťan
šéfkomentátor týdeníku Ekonom

Související