Nižší daně? Vyšší dotace? Stabilnější politické prostředí? Ne, kolegům z českého byznysu do nového roku přeji především optimismus. Zdá se mi totiž, že až příliš snadno podléháme tísnivé atmosféře podporované nářky na zkorumpované politiky, ekonomickou krizi a jiná "zla".

Rozhodně netvrdím, že tato atmosféra nemá reálné základy. Ale podnikání mne naučilo jedné důležité věci - občas se vyplatí i sebehorší zprávu nebo událost vnímat z jiného úhlu pohledu či v širším kontextu. Často slýchám, jaká je v Česku mizerná podpora exportu. Ano, mohla by být lepší. Ale také jsem se letos setkal se zástupci řady domácích podniků, kterým se za hranicemi daří každým rokem lépe. Třeba i s minimální podporou státu potvrzují moji zkušenost, že svět je obrovský a počet obchodních příležitostí v něm zrovna tak.

Máme zkorumpované politiky a každá firma, která se snaží slušně podnikat ve spolupráci se státní správou, o tom ví své. Nepochybuji ale, že letošek ukázal světlo na konci tunelu. Vypadá to, že na tepláky si bude muset zvyknout nejeden šíbr z nejvyšších politických pater i jejich kamarádi z privátní sféry.

Nevyděláváme tolik jako dříve, musíme více spořit, nemůžeme tolik "investovat" do luxusu. Ale situace v zemích na jih od nás - a o rozvojových státech ani nemluvím - je násobně horší. Přitom nesmírně pozitivní přístup k životu i odlišný soubor vyznávaných životních hodnot, s nimiž se tam setkávám, mne vždy nutí k zamyšlení, zda to není v mnoha ohledech přesně naopak.

Českým podnikatelům a manažerům proto přeji, ať dokážou najít svůj nový pohled na nepovzbudivou současnost a založit na něm svou cestu k prosperitě. Vždyť k tomu máme velmi dobré podmínky - rozvinutý průmysl, 600 miliard, které můžeme ještě získat z evropských fondů, i šikovné zaměstnance. Sobě i své rodině si dovolím připojit přání pevného zdraví a více pohody po tom 22 let trvajícím podnikatelském maratonu.

Zbyněk Frolík
Generální ředitel společnosti Linet

Související