Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v nejbližších dnech předloží veřejnosti analýzu mobilního trhu. Přestože pracovní text stále zůstává pod pokličkou, již teď je jisté, že regulátor označí domácí trh mobilního volání za nefunkční.

V analýze ČTÚ, na níž se jako poradce podílel i advokát Robert Pelikán spolu s odborníky z Candole Partners, se má hovořit o kolektivní dominanci tří současných operátorů (Telefónica, T-Mobile a Vodafone). A podle neoficiálních, ale důvěryhodných informací, které nevyvrací ani vedení ČTÚ, je v ní používán termín "tacitní koluze".

To značí utajená jednání účastníků oligopolu za účelem udržení vysokých zisků. Nejde o klasickou kartelovou dohodu, ale spíše neformální úzus, že konkurenční boj má své nepřekročitelné meze. Právě tacitní koluze může být důvodem, proč zejména české domácnosti a živnostníci platí za mobilní služby daleko více, než je v Evropě zvykem.

Jestliže ČTÚ tento názor ve veřejné diskusi obhájí, proti nebude antimonopolní úřad ani Evropská komise, může regulátor přijít se souborem nápravných opatření. Jedním z očekávaných "trestů" je přinucení operátorů k předložení velkoobchodní nabídky, tak aby jejich sítě mohly za předem stanovené ceny začít využívat i další firmy, které se chtějí etablovat jako virtuální operátoři.


Pozor vytunelováno!PODROBNOSTI O TÉMATU SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 6. PROSINCE.

 

banner 2

Související