Tuzemská ekonomika klesá už pět čtvrtletí v řadě. A teď ta dobrá zpráva: vláda si toho všimla a nebude tlačit na snižování rozpočtového schodku tolik jako doposud. Deficit těsně pod třemi procenty HDP by už měl stačit a neproškrtané peníze půjdou na prorůstové výdaje - na vědu, výzkum či podporu exportu...
Zní to jako obvykle poněkud teoreticky a odtažitě. Podstatné proto bude, jak konkrétně se peníze použijí. Už proto, že na posílení ekonomického růstu by v příštích třech letech mělo jít 35 miliard korun, což je v ročním zhruba bilionovém rozpočtu jen drobné polechtání. Ale pokud se za tím skrývají dobře připravené kroky, proč ne.
Co mělo být už dávno
Chceme věřit, že vláda to se svými omezenými možnostmi promyšleno má. Jeden příklad za všechny - takzvané "one-stop shopy". Jde o zdánlivou maličkost. O to, aby firmám, které chtějí vyvážet a na startu potřebují vyběhat řadu potvrzení od českých úřadů (a navíc i potvrzení o tom, že vydané potvrzení je platné), stačilo zajít na jediné místo a tam vše v klidu a rychle vyřídit.
Na kocourkovskou byrokracii spojenou s vyřizováním potřebných dokumentů (nejen) pro export ostatně nedávno upozorňoval i týdeník Ekonom (více ZDE). Podstata takového nápadu je správná, ač rozum zůstává stát nad tím, proč se něco takového musí vydávat v roce 2012 za prorůstový impulz, když to mělo a mohlo být běžné už dávno.
Pokud vláda disponuje na podporu růstu jen omezenými financemi, musí o to důsledněji vybírat, kam s nimi. Aby šlo o peníze, které se neprojedí, vrátí se a cestou zpět se třeba ještě rozmnoží. I když to možná bude jistý čas trvat a zisk za to shrábne nějaká příští vláda.
Robert Břešťan
šéfkomentátor týdeníku Ekonom
"Chceme věřit, že vláda to se svými omezenými možnostmi promyšleno má."