V humoristickém románu Karla Poláčka "Bylo nás pět" zažívají hrdinové velká dětská dobrodružství. Ovšem kam se hrabou na pětici byznysmenů, která před 20 lety založila firmu Tescan. Jejich podnikatelský příběh ověnčený mnoha cenami jim zajistil prvenství i v letošním žebříčku Štiky českého byznysu, který sestavuje společnost Coface Czech a jehož je Ekonom mediálním partnerem.

"Byznys v našem oboru je běh na dlouhou trať. Je třeba udržovat si dobrou pověst. Vyrábět kvalitně, flexibilně, starat se o servis a nebát se," míní Petr Peřina, jeden ze zakladatelů a člen představenstva Tescanu - společnosti vyrábějící mikroskopy.

Firma nabízí 30 typů elektronových mikroskopů. Klienti je využívají hlavně ve vědě, výzkumu i ve výrobě při kontrole kvality svých produktů, a dokonce v kriminalistických laboratořích. Ať se ve firmě kohokoli z manažerů zeptáte, jak se jim daří ustát krizi, odpoví, že oni ji nepociťují. Proč? "Máme široké portfolio zemí, kam exportujeme. Takže poklesy v jednom státě vyrovnáváme zvýšením vývozu jinam," vysvětluje Peřina.

Je lepší mít medaili

A podle jakých kritérií se letošní žebříček "štik" sestavoval? "Porovnáváme výsledky společností, jejich růst, zisk, hospodaření, zadlužení, likviditu... Zda je firma zdravá a dostojí svým závazkům," vyjmenovává měřítka Martin Růžička, ředitel Coface Czech. V základní databázi má 700 tisíc firem registrovaných v Česku, ne ode všech ovšem dostává kompletní výsledky, takže ty nejlepší vybírá ze zhruba 70 tisíc společností. "Štiky českého byznysu nevolíme na základě nějaké ankety nebo těch, kteří se přihlásili, ale na základě objektivních dosažených výsledků," zdůrazňuje Růžička.

Týdeník Ekonom se vítězů ptal, zda první místa na žebříčku Štik českého byznysu jsou vůbec pro firmu nějak prospěšná. "Je to otázka zviditelnění, a to se vždycky může hodit," odpověděl Václav Chaloupka, obchodní ředitel ETD Transformátory. Pro obchod je prý dobré být na očích. "Je lepší, když máte nějakou tu medaili na krku," dodává Chaloupka.

Štiky českého byznysu 2012

Týdeník Ekonom - č. 42/20121. Tescan Brno
- Výrobce elektronových mikroskopů.
- Loni utržil 659 milionů korun, což je o 70 procent více než v roce 2010.
- Více než 90 procent produkce firma exportuje do přibližně 60 zemí světa.

2. Viscofan České Budějovice
- Firma vyrábí zejména umělá střívka pro masný průmysl.
- Tržby z prodeje zboží loni dosáhly téměř 486 milionů korun, což představuje nárůst o 38 procent.
- Firma exportuje do více než 100 zemí světa.

3. ETD Transformátory Plzeň
- Společnost se zabývá výrobou transformátorů.
- Loni obrat činil 881 milionů korun, v roce 2010 to bylo 716 milionů.
- Přibližně 30 procent produkce firma exportuje.


 

VÍCE SE O TÉMATU DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 18. ŘÍJNA.

Související