Co Lesům vytýká NKÚ

- Generální ředitel Lesů ČR vykonával souběžně funkci místopředsedy představenstva akciové společnosti, která zčásti podnikala ve stejném oboru.
- Lesy provedly v roce 2010 směnu lesních pozemků s bývalým spolumajitelem firmy Hamé Leošem Novotným tak, aby získal oboru Radějov. Zvýhodnily tím soukromou osobu před státním zájmem.
- Dvakrát státní podnik porušil zákon o veřejných zakázkách (při nákupu aut pro vedení firmy a prodeji zbytného nemovitého majetku).
- Zakázku na mediální služby za 180 mil. korun podnik "přiklepl" agentuře Médea Jaroslava Soukupa. V soutěži byla jediným účastníkem, Lesy navíc poté nedostatečně využívaly služeb této agentury.

Teplotní rekordy už v Česku nepadají, ale v tuzemských lesích je dusno pořád. Vláda se stále nevypořádala s kritikou nedostatků hospodaření státní firmy Lesy ČR, které zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Sílí přitom hlasy požadující změny ve vedení firmy v čele s generálním ředitelem Svatoplukem Sýkorou. Soukromí podnikatelé Lesům vyčítají i to, že je při zakázkách "holí" až na kůži - jinak řečeno firma nedává podnikatelům vydělat a přivádí obor do úzkých.

S tím souvisí i další dění, klíčové pro obor. Největší soukromá firma v oboru Less & Forest podnikatele Jana Mičánka podle informací týdeníku Ekonom už skoro zoufale hledá východisko z neutěšené finanční situace. Nejpravděpodobnější se zdá "záchrana" společnosti Less & Forest nějakou formou spojení s lesnickým byznysem miliardáře Andreje Babiše, majitele skupiny Agrofert.

Zisk umlčí kritiku

Svatopluk Sýkora už přestál v čele Lesů i výměny několika ministrů zemědělství, z nichž každý měl zálusk obsadit tento post svým člověkem. Lesy totiž rozdělují miliardové zakázky soukromníkům na lesnické práce a stamilionové tendry třeba na marketing, IT nebo další služby.

"Je to zlatý důl. A Sýkora se osvědčil jako zlatokop, který umí vytěžené nugety distribuovat na správná místa, aby si claim udržel co nejdéle a sám taky nepřišel zkrátka," pokouší se zlatokopeckou hantýrkou vystihnout poměry jeden z podnikatelů. Na jméno nechce hovořit ani náhodou, jeho podnik je na zakázkách pro státní firmu závislý.

Sám Sýkora už při nástupu do funkce prohlásil, že chce podnik zbavit nálepky otloukánka, jemuž jsou vyčítány především neprůhledné tendry. Nicméně se mu to nepodařilo, o čemž svědčí mimo jiné i zatím poslední zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu.

Vláda se zprávou zabývala už v červenci a jednání přerušila s tím, že diskusi dokončí v srpnu. Možnost konečně "říznout" do vedení Lesů nedávno naznačila i místopředsedkyně vlády a šéfka platformy LIDEM Karolína Peake. "Vedení Lesů je zralé na personální změnu," prohlásila šéfka strany, bez jejíž podpory se vládní koalice neobejde.


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 13. ZÁŘÍ, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související