Kolik si UEFA půjčila od fanoušků

- Čtvrtfinále: z Česka zamluveno 6756 míst x průměrná cena lístku 2150 Kč = 14 525 400 Kč
- Semifinále: zamluveno 3541 míst x 3825 Kč = 13 544 325 Kč
- Finále zamluveno: 3549 míst x 8200 Kč = 29 101 800

Češi zaplatili: 57 171 525 Kč
Celkem zaplaceno: 914 744 400 Kč

Zdroj: Výpočet Ekonomu

Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Vzpomínáte? Po výprasku s Ruskem v prvním zápase Eura 2012 na český tým sázel málokterý fanoušek. Přesto drtivá většina z těch, kteří na zápasy základní skupiny přijeli, měla doma i bianco poukázky na zápasy českého týmu pro případ, že by se Rosický, Čech a spol. probojovali do čtvrtfinále, semifinále, či snad dokonce finále.

Za tyto podmíněně koupené "virtuální" lístky zaplatili všichni povinně už počátkem března. Z účtu tak každému ve prospěch Evropské fotbalové unie (UEFA) už před půl rokem odtekly stovky až tisíce eur. Pokud by se jejich národní tým do dalších částí turnaje probojoval, mohli své vouchery směnit za skutečné vstupenky. Pokud tým vypadl, na lístek nárok neměli. Jenže řada fanoušků své peníze nedostala zpět ani více než měsíc od závěrečného hvizdu šampionátu.

Nejde jen o české fandy, ale o příznivce celkem 14 týmů, jež na Euru 2012 nedošly do finále. Ti předem zaplatili za vstupenky, jež nakonec využít nemohli. V součtu jde o nezanedbatelné sumy, které šest měsíců leží na účtech UEFA. Podle velmi umírněných výpočtů týdeníku Ekonom jde v přepočtu zhruba o miliardu korun. "Půl roku tam mám zhruba 400 eur, a pokud vím, tak UEFA ani nedala žádný oficiální termín na jejich vrácení," říká Tomáš Landa, jeden z českých fanoušků. Ten byl mezi necelými čtyřmi tisíci českými fandy, kteří lístek získali díky slosování po registraci na webu UEFA. "Peníze si strhli už ve chvíli, kdy zájemce vylosovali, v mém případě tedy začátkem března," podotýká Landa, který na svém účtu peníze do uzávěrky tohoto vydání neměl.

UEFA: Peníze pošleme

Česká fotbalová asociace žádné hromadné stížnosti českých fandů neeviduje. Ale, jak říká mluvčí asociace Jaroslav Kolář, zejména proto, že lidé vědí, že česká strana s distribucí vstupenek neměla nic společného. "Informace, které jsme dostali, jsou takové, že peníze se měly začít vracet na přelomu července a srpna. Pravda je, že to byla ale jen taková půlvěta schovaná v mailu, kde se chlubili, jak povedený to byl šampionát," říká Kolář. S postupem UEFA při vracení peněz za lístky podle svých slov nemá žádné zkušenosti, protože tímto způsobem se vstupenky na mistrovství Evropy distribuovaly poprvé. "Dosud to bylo tak, že jednotlivé národní asociace dostaly přidělené lístky a samy se postaraly o jejich prodej," podotýká Kolář.

Týdeník Ekonom kontaktoval i zástupce UEFA. Na dotaz, zda se už začalo s vyplácením peněz za nevyužité vstupenky, dorazila z tiskového oddělení ze Ženevy jednoslovná odpověď: "Ano". Odpověď na otázku, kdy bude uspokojen nárok posledního fanouška, už nepodepsaný pracovník mediálního oddělení rozepsal o něco více: "Bude to za několik týdnů, ale hodně to závisí na tom, kdy získáme od zákazníků všechny nezbytné informace, jako je například číslo účtu, na něž se mají peníze vracet."


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 16. SRPNA, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

Související