Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Největší armádní podnik, letecké opravny LOM Praha, ohlásil vítězství v tendru za 50 milionů korun – ve svém výcvikovém centru v Pardubicích by měl začít trénovat polské piloty. "Uzavřeli jsme smlouvu na výcvik pilotů transportních vrtulníků Mi-17 s vojenskou jednotkou z města Powidz. Do konce listopadu letošního roku vycvičíme 12 polských pilotů," sdělil týdeníku Ekonom ředitel opraven Roman Plánička.

LOM u pardubického letiště provozuje areál pro výcvik pilotů i pozemního personálu. Kromě samotných vrtulníků ruské výroby má zde k dispozici například také české cvičné letouny L-39 nebo dopravní L-410.

Mezinárodní centrum v Pardubicích

Centrum původně využívala pouze tuzemská armáda, v poslední době v něm začínají cvičit také vojáci ze zahraničí. Podnik například loni získal program na výcvik několika pilotů z USA a Afghánistánu.

Do budoucna by takovýchto programů mohlo přibýt. Severoatlantická aliance totiž na svém květnovém summitu schválila plán na propojení školicích středisek z různých členských států, jehož součástí se stal i LOM Praha. „Zakázka na výcvik polských pilotů je nyní prvním krokem k tomu, abychom v Česku měli skutečné mezinárodní centrum leteckého výcviku,“ poznamenal generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.

Právě na nových zakázkách dnes závisí přežití leteckých opraven, které zaměstnávají kolem devíti stovek lidí. Zatímco v minulosti mu práci zajišťovala česká armáda, která si u něj objednávala opravy a modernizace svých vrtulníků a cvičných letounů, v současnosti se kvůli škrtům musí ohlížet v zahraničí.

VIDEO: Vrtulník Mi-17 se pilotuje jako vzdušný kočár, který nemusíte udržovat

Související