Je to kuriózní situace. Předseda komunistů jde proti vládní straně nikoli jako politik, ale v roli advokáta. Vojtěch Filip, šéf KSČM a právník v jedné osobě, převzal zastupování podnikatele Petra Macha, někdejšího majitele pražské fotbalové Sparty, v jeho finančním sporu s ODS.

Sám Filip své angažmá považuje za celkem běžný případ. "Věřím, že to všechno skončí vyzývacím dopisem, který právě připravujeme, a že žaloba už nebude nutná," říká Filip pro týdeník Ekonom. "Jinak by se totiž Petr Nečas, nazývaný pan čistý, hodně ušpinil. Vždyť by to bylo v přímém rozporu s programem ODS, kde je důraz kladen na nedotknutelnost vlastnických práv," neopomene si rýpnout do šéfa konkurenční strany.

Promlčená půjčka?

Podnikatel Mach ve svém spojení s Filipem záměrnou politizaci případu nevidí. "Zpolitizované je to od samého počátku," soudí. Předmětem sporu je údajná půjčka ve výši 350 tisíc korun, kterou měl Mach v roce 1993 ODS poskytnout a jež mu pravicová strana dodnes nevrátila.

ODS už dříve existenci dluhu popřela. "Oni tvrdí, že půjčka již byla promlčena," říká Mach, který se opírá i o posudky, podle nichž půjčku promlčet nelze. Po Nečasově partaji žádá i s úroky zhruba milion korun.

Kromě toho hovoří Mach ještě o 11 milionech korun, které měl kdysi půjčit někdejšímu výkonnému místopředsedovi ODS Petru Čermákovi. "Zde došlo ze strany pana Čermáka zřejmě k defraudaci. ODS totiž tvrdí, že jejím účetnictvím tyto peníze nikdy neprošly," dodává Mach.

FOTO: Podnikatel Petr Mach skončil před lety kvůli celnímu deliktu ve vězení. V knize, kterou nedávno vydal, vše svalil na ODS, jež ho prý připravila i o peníze. Teď si vzal v boji s Nečasovými občanskými demokraty na pomoc i šéfa českých komunistů.

Související