Jen 34 procent všech aut na českých ambasádách v zahraničí nese značku Škoda. Plyne to z vyjádření ministerstva zahraničí pro týdeník Ekonom, který pátral po tom, zda čeští velvyslanci v zahraničí propagují tuzemský průmysl a export i tím, že jezdí v autech mladoboleslavské Škodovky (více zde).

Vozový park na českých ambasádách je jinak velmi pestrý. Zahrnuje kromě škodovek i vozy BMW, Toyota, Mitsubishi, Honda, Ford, Mercedes, Nissan, Peugeot, Kia a další.

První jmenované BMW navíc nově zvítězilo ve výběrovém řízení na dodávku 62 vozů pro reprezentační účely českých velvyslanectví po dobu pěti let. Druhá s nabídkou 61 vozů skončila Škoda Auto. "Ministerstvo zahraničí podporuje český export a české ekonomické zájmy v zahraničí, ale nemůže při nákupech porušovat zákony. Jestliže vyhraje nejvýhodnější nabídka, nemůže vyhlásit jiného vítěze jen proto, že je český," říká mluvčí ministerstva Vít Kolář.

Výjimka v zakázce

Pokud by však ministerstvo zahraničí chtělo, mohlo v tomto případě v souladu se zákonem udělat výjimku. Šlo totiž o nepeněžní plnění, kdy se výběrové řízení vypisovat nemusí.

"V případě, kdy se jedná o požadavek bezplatného plnění a není tedy nutno postupovat dle zákona o veřejných zakázkách, lze vypsání veřejné zakázky doporučit, ale je na zvážení zadavatele, zda tak učiní, či nikoli," říká předseda Komory administrátorů veřejných zakázek Robert Pergl.

 

FOTO: Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg před Černínským palácem přebírá první várku nových aut pro diplomaty. Každý rok, po dobu pěti let, dodá bavorská automobilka šedesátku nových vozů.

Auta zůstávají v majetku dodavatele, který diplomatické vozy prodá jako luxusní ojetiny se zajímavou historií. Foto: Profimedia.cz

 


VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ TÝDENÍKU EKONOM, KTERÝ VYŠEL VE ČTVRTEK 26. ČERVENCE, NEBO POD ODKAZEM NÍŽE:

banner 2

 

Související