Zatímco českou politickou scénu provětrává vyšetřování nákupu letounů CASA, oživují ji telefonáty ministra financí a děsí premiérova slova, že "o vládě nebude rozhodovat parta policejních plukovníků", v tichosti míří do zapomnění jiná - možná mnohem zajímavější a zásadnější - kauza. Kdyby podle ní chtěl šikovný režisér natočit politický thriller na pokračování, rozhodně by neměl nouzi o inspiraci. Stačilo by převést realitu na filmové plátno s dovětkem: "Natočeno podle skutečných událostí."

Kauza sama o sobě obsahuje mnoho ingrediencí potřebných pro pořádný thriller: Nitky vedoucí k nejvyšším politikům. Jejich zázračná zbohatnutí. Divoké rozvody. Potenciální tunelování a praní špinavých peněz. Mrhání veřejnými zdroji.

Pro ilustraci toho klíčového, o co v kauze makléřské společnosti přiznačně pojmenované Key Investments jde, si můžeme vypůjčit názvy starších filmů a seriálů.

  • "Všichni prezidentovi muži." (Firmě, která Key Investments ovládla, šéfoval nynější kancléř prezidenta Jiří Weigl. Ve stejné společnosti působil i prezidentův poradce Robert Holman.)
  • "Velká vlaková loupež" - německy "Der Grosse Eisenbahnraub." (Slovenská pobočka Key Investments půjčila expremiérovi Stanislavu Grossovi peníze, které použil na nákup akcií. Na nich posléze zázračně vydělal téměř 80 milionů korun.)
  • "Když rozvod, tak rozvod." (Key Investments poslala na účet matky ministra průmyslu Martina Kocourka 16 milionů korun. Podle něj šlo o peníze "odkloněné" před manželkou kvůli rozvodu.)
  • "Muž na radnici." (Radní Prahy 13, Prahy 10 a Prahy 6 - včetně nynějšího ministra životního prostředí Tomáše Chalupy - svěřili Key Investments celkem 606 milionů korun. Peníze radnice zřejmě už neuvidí.)

Týdeník Ekonom - č. 29/2012Na vhodný název pro závěrečnou epizodu si ještě budeme muset nějakou dobu počkat, záležet bude na výkonech vyšetřovatelů a státních zástupců. Nabízejí se dvě možná vyústění. Buď ve stylu neohroženého prokurátora Corrada Cattaniho ze seriálu "Chobotnice", nebo roztržitého inspektora Jacquese Clouseaua z "Růžového pantera".

Příjemné čtení přeje

Aleš Vojíř, zástupce šéfredaktora

Související