Jiří F. Grund (63)

Vzdělání:
Vystudoval Vysokou školu strojní a textilní v Liberci.
Absolvoval postgraduální studium jazyků na UK: hovoří rusky, německy, francouzsky a anglicky.

Kariéra:
Téměř 20 let pracoval ve státním podniku Texlen.
V roce 1990 začal s manželkou vyrábět všívané koupelnové předložky. V roce 1995 získal titul Podnikatel roku. Je prezidentem Asociace exportérů.

Soukromí:
Je ženatý, má dva syny.

Grund

- Firma se zabývá zejména výrobou všívaných koupelnových předložek.
- Manželé Grundovi ji založili v lednu 1990. V listopadu 1992 otevřeli první výrobní závod.
- V roce 1993 se společnost poprvé zúčastnila výstavy Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem a začala s exportem.
- Druhý závod si v areálu někdejší přádelny Fejfar & Mládek firma vybudovala v letech 1997 až 2012.
- Má 170 zaměstnanců.
- Loňský obrat činil 236 milionů korun, zisk 7,5 milionu.
- Na export jde 90 procent produkce, především do Německa, Rakouska a Švýcarska.

Jiřímu Františku Grundovi bylo 40 let, když mu jeho práce ředitele textilního závodu Texlen začala připadat beznadějná. "Chtěl jsem dělat něco smysluplného a být konečně samostatný. Přitom jsem cítil, že vzhledem ke svému věku už mám poslední šanci," vzpomíná na přelomový rok 1989.

S manželkou se v lednu roku 1990 zařadili mezi první novodobé české podnikatele. Začínali se šitím koupelnových předložek doma v ložnici. Vlastně to byli oni, kdo naučil Čechy dávat si před vanu něco jiného než ručník. Jejich firma dnes patří ve svém oboru mezi evropskou špičku. Překonali problémy, které jim způsobil neseriózní partner v Polsku. Dokázali čelit náporu levné asijské konkurence. A úspěšně vzdorovali i hospodářské krizi.

Od počátku počítali s tím, že podnik převezmou synové. Poslali je na odpovídající školy a pak je nechali, aby si ve firmě zkusili nejrůznější práce. A to jak doma, tak i v německé pobočce. Ke generační výměně došlo loni. Jiří František Grund je nadále předsedou představenstva, kde také zasedají manželka Gražyna a synové Jiří i Jan. Prvorozený syn Jiří Grund (39) je generálním ředitelem textilního podniku, mladší Jan Grund (37) se ujal řízení přidruženého golfového hřiště a hotelu.

"Jsem velmi rád, že oba měli zájem. Znám mnoho případů, kdy zakladatelé neměli komu rodinnou firmu přenechat," říká Jiří F. Grund. Synové ve firmě začali pracovat hned po absolvování škol. "Chod poznali důkladně," připomíná otec. Předání tedy proběhlo bez větších problémů, i když akcie jsou ovšem nadále v majetku zakladatelské generace. Nezměnila se ani základní vize, tedy budování podniku, jenž přináší inovace a investuje do nových technologií.

"Podnik řídí bratr, ale zásadní rozhodnutí přijímáme všichni společně," popisuje současnou rozhodovací praxi mladší syn. "Buď panuje od začátku shoda, nebo se návrh upraví," dodává Jan Grund, který vystudoval střední technickou školu v Jilemnici a práci ve firmě dal přednost před nástupem na univerzitu. Prošel řadou pozic, nakonec byl výrobním ředitelem. Pak ale absolvoval zahraniční kurzy, aby se mohl věnovat golfovému resortu. "Je to jiný svět než textil, ale mohu se opřít o tým složený z prvotřídních profesionálů, a využívám zde i své jazykové schopnosti," říká Jan Grund.

Nový generální ředitel Jiří Grund získal vysokoškolské vzdělání ekonomického směru. "Zatím nepočítáme s angažováním externích manažerů ani s prodejem, synové řídí firmu výborně," hodnotí počínání svých potomků zakladatel podniku, k jehož manažerským zásadám patří, že to nejcennější, co firma má, jsou lidé.

První zaměstnanec až po roce podnikání

Inspiraci pro podnikání našli s manželkou v časopise. Přestože v Československu existoval mohutný a exportně orientovaný textilní průmysl, předložky tvořily jen zcela okrajový sortiment závodu Bytex v Náměšti na Oslavou, který jinak tkal velké koberce. Tam se Jiří František Grund rozjel pro rozbitý všívací stroj, který si dokázal opravit. V roce 1990 tak začal v ložnici vyrábět předložky. Když přišel odpoledne z textilky domů, sundal sako a šil. První předložky nabízeli Grundovi po okolí. V létě 1990 uspěli v pražské Holešovické tržnici, kam přivezli zboží ve vypůjčeném přívěsu za svým automobilem.

V lednu roku 1991 přijali prvního zaměstnance. Následující měsíc dal Grund v Texlenu výpověď. S manželkou začali podnikat na plný úvazek. "Na úspěch je ovšem vždy třeba trpělivé práce, nepřijde rychle a samovolně," tvrdí Grund. A příběh jeho rodinné firmy tato slova potvrzuje.

V roce 1993 společnost Grund poprvé vystavila své zboží v cizině. První účast na veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem sice obchodní úspěch ještě nepřinesla, ale Grund se poučil o trendech. Vyvinul nový materiál z umělého vlákna, které rychle schne. Grundovi zároveň dokázali sehnat v Německu dobrého obchodního zástupce, který s předložkami z Mladých Buků rozjel velký byznys. Byly totiž levnější než západoevropské a přitom stejně kvalitní. Dnes společnost Grund vyváží 90 procent produkce. Celkem jde o 23 zemí.

Společnost Grund spolupracuje se známými umělci, jako jsou Luigi Colani a Blanka Matragi. Přestože se firmě dařilo, zakladatel nedbal na odpočinek. Sám opravoval stroje a pracoval 16 hodin denně. Mnohdy osobně otevíral fabriku v 5.15 a zavíral ji ve 23.15. Výsledkem bylo nejen ocenění Podnikatel roku, ale také pobyt na jednotce intenzivní péče v roce 1997. Od té doby se musel více zabývat myšlenkou na odpočinek. Manželka se starala o ekonomiku a řídila tuzemský obchod. I ona cítila, že se blíží okamžik, kdy bude vhodné předat žezlo.

Zakladatel firmy si ale napřed ještě splnil další sen. Rozhodl se, že si ke golfovým holím, které kdysi dostal, postaví hřiště a hotel s prvotřídní restaurací. Areál se jmenuje Grund Resort Golf & Ski a nachází se v sousedství chaty Václava Havla na Hrádečku. V roce, kdy zakladatel firmy Grund dosáhl 52 let, předal operativní řízení svým synům. Naději do budoucna pak pro firmu představuje několik vnuků.

Rodina Grundových. Jiří František Grund (druhý zprava) s manželkou Gražynou a syny Janem (vlevo) a Jiřím. Foto: Jan RaschTýdeník Ekonom - č. 26-27/2012Více se o tématu rodinný firem dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom (LETNÍ DVOJČÍSLO), který vyšel ve čtvrtek 28. června, nebo pod odkazem níže, kde najdete i profily dalších českých podniků:

 

Související