Kdyby tohoto MICHLiqa vydal místní bulvár v Řecku na titulu, vybílili by lidé banky. Vcítím-li se do pozice Řeka, přirozeně bych se případného odchodu z eurozóny bál. Vybral bych proto eurové vklady a převedl je do banky mimo Řecko. Už se tak děje, ale čekal jsem to horší... Takže buď jsou Řekové naivní, nebo nečtou MICHLiqa. Čekají, až jim to oznámí noviny? Anebo věří, že to Němci "nějak" utáhnou a zaplatí.

Proč se bát odchodu z eurozóny?

Za prvé: Buď zkrachují všechny řecké banky - nikdo nebude riskovat, že místo eura mu vyjede z bankomatu něco (staro)nového, jehož hodnota bude vůči euru, jak bych to slušně řekl...

Za druhé: "Bystrý" politik odchod z eura vyhlásí o víkendu a v pondělí už budou mít lidé smůlu - uvalí se zákaz převádět kapitál, limity na výběr z bankomatu. Tak tomu bylo v Argentině v roce 2002, následovaly demonstrace ničící pobočky bank, vyjela vodní děla.

P. S.: Řecko, "neřecko", jak grafy ukazují, vklady se vybírají i ve Španělsku. Až německý volič uvidí, o co může přijít a co už tam nasypal... no nevím.


Vklady v bankách 2012 proti 2011

Řecko -17 %
Španělsko -4,3 %

 

Zdroj: Bloomberg

Aleš Michl

Související