Akcie Facebooku při vstupu na burzu čeští internetoví a počítačoví „magnáti“ většinou ignorovali. Při pohledu na kolísající ceny akcií je jasné, že rozhodnutí odolat šílenství kolem největší světové sociální sítě a věnovat se vlastním investičním projektům bylo prozíravé. Na investice v Česku mají totiž podnikatelé, kteří už jednou vybudovali úspěšný internetový či technologický byznys, na rozdíl od Facebooku vliv. A mohou v něm uplatnit své dlouholeté zkušenosti.

Kam tedy byznysmeni vkládají část z desítek či stovek milionů korun, které dokázali vydělat? Většinou vyhledávají mladé, nadějné projekty svých „nástupců“ na českém technologickém poli a věnují jim svůj čas a know-how. Například záběr spolumajitele portálu Centrum.cz Ondřeje Tomka sahá od zpravodajského serveru Motejlek.com přes agenturu na digitální marketing Effectix až třeba po investiční společnost Coober fund, která vyvíjí matematické modely pro obchodování na burzách. „Mám rád nadšené české firmy s globálními ambicemi,“ vysvětluje Tomek své hlavní kritérium při výběru, kam vložit kapitál. Příkladem může být Tomkova investice do začínající společnosti Safetica Technologies věnující se počítačové bezpečnosti. Za pět let dorostla do firmy oceňované na 200 milionů korun.

Týdeník Ekonom - č. 21/2012Mezi nejzkušenější investory z řad úspěšných IT byznysmenů patří bezesporu Eduard Míka. Ten po prodeji své firmy APP nadnárodní společnosti Ness Technologies dokázal zhodnotit vydělané miliony třeba investicí do internetového obchodu Mall.cz. „Mám podíl v IT společnostech Syconix a Vums Legend. Byl jsem společníkem společnosti Medisoft, kterou jsme restrukturalizovali a prodali velkému evropskému holdingu,“ vypočítává další investice Míka.

Balík o objemu půl miliardy korun má pro rodící se hvězdy počítačového byznysu nachystány i podnikatel Ondřej Bartoš. „Celkem 2,1 milionu eur jsme dali do společnosti Intelitix, která pořadatelům živých akcí, jako jsou festivaly nebo koncerty, dodává vstupenkový systém v podobě náramků s RFID čipy,“ popsal Bartoš týdeníku Ekonom dosud největší investici svého fondu Credo Ventures.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 24. května, nebo pod odkazem níže:


banner 2
Související