Protikorupční policie včera zadržela poslance ČSSD Davida Ratha, středočeského hejtmana, společně s ním skončilo v rámci rozsáhlé razie v poutech dalších sedm lidí, čtyři muži a tři ženy. Informaci o zadržení potvrdila  ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová.

"Celkem jsme zadrželi osm lidí, z nichž jeden je poslanec," potvrdila IHNED.cz státní zástupkyně. "Jsou podezřelí z poškození zájmů EU, přijetí úplatku, podplácení, sjednání výhody při veřejné zakázce," dodala. Podle ní už byli někteří obviněni, jiní ještě ne.

Jaký trest zadrženým hrozí, nechtěla žalobkyně komentovat.  Poslance sice chrání imunita, nicméně policie jej může v některých případech zadržet. "Bylo to v souladu s českým právem," řekla.

Hejtman Rath je podle mluvčí Středočeského kraje Berill Maschekové stále na policii. "V budově je policie, prohledává jen kancelář hejtmana," doplnila. 

Aktuální dění můžete sledovat v ON-LINE reportáži na serveru IHNED.cz - ZDE.

Podle ní se Rath stal "obětí " policejní šikany. "Je to jednoznačně odplata za tvrdou opoziční práci, kdy policie pod vedením ministra Jana Kubiceho zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců," uvedla v tiskové zprávě s tím, že jde o snahu Ratha politicky zlikvidovat.

Mascheková uvedla, že hejtman zvažuje rezignaci ze všech svých funkcí, aby nepoškodil ČSSD před nastávajícími volbami.

Náměstek: O ničem nevím

"Vůbec o ničem nevím. Policie je v sekretariátu hejtmana," potvrdil IHNED.cz Rathův náměstek Marcel Chládek.

Krajský úřad je na nohou. "Jsem v šoku, dozvěděla jsem se to po telefonu. Budu zjišťovat, co se děje a bude to mít dopad uvnitř strany," řekla náměstkyně hejtmana Zuzana Moravčíková.

Ostatní zadržení by podle informací Maschekové neměli být zaměstnanci krajského úřadu.

Související