Prognóza WTO

Brzda růstu
- Další prohlubování recese v zemích eurozóny a zvyšování napětí na finančních trzích
- Růst cen komodit

Stimuly růstu
- Vyřešení dluhové krize
- Silnější ekonomický růst v USA podpoří globální poptávku po importu
- Mírné zotavení japonské ekonomiky

Na světovém vývozu zboží se Česká republika loni podílela "jen" devíti desetinami procenta. I to však stačí k tomu, aby se stala 30. největším exportérem na světě. Český vývoz loni oproti roku 2010 poskočil o 22 procent, za hranice tak odešlo zboží v hodnotě 162 miliard dolarů. Vyplývá to z aktuální zprávy Světové obchodní organizace (WTO) o vývoji světového obchodu.

Světem loni putovalo spotřební zboží za 18,2 bilionu dolarů. Ze zemí, které jsou regionálně i velikostí srovnatelné s Českem, je na 29. místě Rakousko, ale například Belgie zaujímá v exportu hned desáté místo.

Největším vývozcem na světě je - nijak překvapivě - trojice Čína, Spojené státy a Německo. "Pozice České republiky mezi třicítkou největších exportérů, ale i importérů na světě je realistická. Odpovídá mimořádně otevřenému charakteru naší ekonomiky a jejímu propojení s trhem Evropské unie," říká náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa, podle něhož ale nelze v českém exportu přehlížet ani rizika. Mezi nimi je právě velká orientace na země Evropské unie, kam nyní směřuje 82 procent tuzemského exportu (viz graf Struktura českého vývozu).

Pro celou českou ekonomiku je export zásadní; je odpovědný za zhruba sedmdesát procent českého HDP.

Sami čeští vývozci k blízké budoucnosti přistupují opatrně. I když se exportérům i v prvních měsících letošního roku poměrně daří, ve výhledu na celý rok velký optimismus najevo nedávají. "Objem exportu v posledních letech zvyšujeme. Zatímco v roce 2009 jsme vyvezli výrobky za 16,5 miliardy korun, v minulém roce to bylo již za 19,5 miliardy. Tento rok očekáváme, že objem vývozu kvůli opětovné nejistotě zejména na trzích Evropské unie již tak razantně neporoste," říká například Eduard Palíšek, generální ředitel skupiny Siemens ČR, která patří do první desítky největších českých exportérů.

Neveselý výhled na recesi

Příliš vesele průběh letošního roku ani rok 2013 nevidí ani Světová obchodní organizace (WTO). Její zpráva totiž nabízí mnohem více než ohlédnutí za uplynulým rokem a výčet a statistiky. I pro české firmy je zajímavý zejména odhad toho, co letos a v příštím roce čeká svět z hlediska mezinárodní obchodní výměny.

Světový obchod podle WTO podkopává zejména nekončící dluhová krize v eurozóně. "I když dohoda na rekonstrukci řeckého dluhu znamenala jistou úlevu, mírná recese v Evropské unii hrozí dalšími negativními dopady na globální obchod. Snížená poptávka po zboží v Evropské unii nutně zasáhne rozvíjející se a rozvojové země, pro jejichž export je EU často hlavní cílovou zemí," konstatuje zpráva WTO.


Více se dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 10. května, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související