MICHLiq ukazuje na datech ze studie poradenské společnosti McKinsey, že naše mzdy výrazně vzrostly, ale znalosti nikoli. První tabulka vpravo dokládá, že v rámci celého světa žebříčku matematických znalostí dominuje Asie. Výsledky čínských studentů v testech PISA od OECD jsou o 18 procent lepší než českých.

MICHLiq to říká natvrdo: "Jsme o 18 procent hloupější."

Málo vzdělaní a drazí

Stydět se můžeme i při srovnání v rámci regionu. V rámci zemí střední a východní Evropy zaznamenala během patnácti let Česká republika po Bulharsku druhý největší propad ve výsledcích testů z matematiky (viz graf Znalosti matematiky...). Za tyhle výsledky by měly mzdy klesat, ne?

Česká republika ještě v roce 2000 nabízela nejvzdělanější pracovní sílu za konkurenční cenu. Pak průměrně vzdělanou pracovní sílu za relativně vysokou cenu. Pokud to takto půjde dál, pak bude Česko v budoucnosti nabízet málo vzdělanou pracovní sílu za vysokou cenu (viz Prognóza pro rok 2014 v grafu). Kde byste v regionu střední a východní Evropy postavili novou továrnu?

Ostatně, jak jste na tom vy? Jaký je výsledek početní úlohy z titulku? Matematika pro 3. ročník základní školy, Hejný a kol., praví: "Násobení má přednost před sčítáním."

INFOGRAFIKA: Znalosti matematiky v porovnání s cenou práce v regionu střední a východní Evropy (pro zvětšení klikněte na infografiku) 

Znalosti matematiky v porovnání s cenou práce v regionu střední a východní Evropy

Zdroj: OECD a McKinsey & Company: Klesající výsledky českého základního a středního školství: fakta a řešení, 2010

Související