Mzdy českých top manažerů se začínají opět zvyšovat. Podle údajů společnosti LMC, která provozuje portál jobs.cz se šéfovské platy letos meziročně zvýšily v průměru o pět procent. "Mírně růstový trend přitom velmi pravděpodobně vydrží i v následujících měsících, zvláště pokud se na podzim potvrdí očekávané zrychlení ekonomiky," dodává analytik LMC Ondřej Mysliveček.

"Celkový příjem vrcholových manažerů se začal pohybovat mírně nad úrovní předkrizových let," dodává manažerka oddělení informací z oblasti odměňování personálně poradenské společnosti Hay Group Irena Jakoubková.

Ze statistik LMC vyplývá, že platy meziročně poklesly pouze marketingovým ředitelům. "U těchto pozic má na výši nabízených mezd vliv mírný pokles významu jejich role," vysvětluje trend Mysliveček. Mnohé nadnárodní firmy se dnes navíc spokojí i s méně zkušenými kandidáty na tuto pozici. "Důležitá marketingová rozhodnutí se totiž v těchto společnostech stejně dělají na globální úrovni," doplňuje řídící partner personální agentury PP Partners Ján Dolejš.

Miliony na bonusech

Oborem, který je vůči top manažerům nejštědřejší, je tradičně bankovnictví. "Základní mzda generálních ředitelů bank dosahuje až 300 tisíc korun za měsíc. Variabilní složka však může celkovou roční odměnu navýšit o další statisíce i miliony," naznačuje ředitelka headhuntingové agentury Touchdown Barbora Tomšovská.

Bankovní domy však v současné době dotahuje segment IT a telekomunikací. "Generální ředitelé firem si v těchto oborech mohou vydělat 200 až 300 tisíc měsíčně, variabilní složka mzdy pak dosahuje 50 procent z této částky," říká Ján Dolejš. O něco hůře než tyto lukrativní obory je na tom dlouhodobě výrobní sektor. Plat generálního ředitele výrobní firmy se podle Barbory Tomšovské pohybuje "jen" v rozmezí 120 až 150 tisíc korun v základu, bonusová složka ho pak může navýšit o zhruba 30 procent.

Pro výši odměn manažerů však není ani zdaleka rozhodující pouze odvětví - ještě důležitější jsou ukazatele jako velikost firmy, počet podřízených či atraktivita produktu. Pokud například hrají ve velké výrobní firmě silnou roli úspěšné inovace, lze předpokládat, že její management bude ohodnocen výrazně nadprůměrně.

Petra Sýkorová

Související