V historii naší země se jen jednou stalo, že by si prezident republiky svolal přední ústavní činitele, aby je předem informoval, o čem hodlá mluvit při své zahraniční cestě. Oním prezidentem byl Václav Havel a bylo to před jeho historickou cestou do Spojených států v roce 1990. "Ale ani on se nás na nic neptal, jen nám to oznamoval," vzpomíná tehdejší premiér a pozdější předseda senátu Petr Pithart

V tomto smyslu je česká zahraniční politika v posledních dvaceti letech konzistentní. Je rozdrobena mezi premiéra, ministra zahraničí a prezidenta, nově přibyl i ministr průmyslu a obchodu. Dokládá to dosti ambivalentní vztah politiků k Evropské unii i čerstvé spory o to, kdo je a má být zodpovědný za proexportní diplomacii.

Zatím jste si přečetli méně než 5 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.