Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Třinecký miliardář Martin Burda může být spokojen. Jeho investice do lázní Jáchymov, které předloni koupil za 699 milionů korun, se začíná vyplácet. Zatímco v celém českém lázeňství loni došlo k 13procentnímu poklesu tržeb, Burdovo lázeňské impérium, jež kromě "Jáchymova" zahrnuje i Lázně Luhačovice, hlásí stejné tržby jako předloni. A podle ředitele obou částí "holdingu" Eduarda Bláhy má nyní vyšší potenciál právě Jáchymov.

"Oboje naše lázně loni zaznamenaly mírný pokles počtu klientů, jimž pobyt hradí zdravotní pojišťovny. Zatímco Luhačovicím pomohly výpadek v tržbách kompenzovat pobyty v novém a dražším hotelu Alexandria, Jáchymovu rostla klientela z Německa a postsovětských zemí, která více utrácí," uvedl Bláha pro týdeník Ekonom.

Luhačovice podle něho vykázaly za loňský rok zisk 50 milionů korun, Jáchymov zhruba 35 milionů. Luhačovické tržby se přitom drží na předloňských 373 milionech korun, jáchymovské na 471 milionech. Naopak v počtech přenocování loni vedly Luhačovice (30 tisíc hostů) před Jáchymovem (23 tisíc hostů).

Devizou Jáchymova je zájem bohatých cizinců. Loni tvořili 40 procent klientely, přičemž 50 procent bylo českých pojištěnců a 10 procent českých samoplátců. Bláha, který je zároveň prezidentem Svazu Léčebných lázní ČR, přitom bije na poplach, že kvůli chystanému omezení hrazené péče může už v příštím roce českým lázním ubýt 30 až 40 procent pacientů. To už by znamenalo otřes i pro Luhačovice a Jáchymov coby investici Martina Burdy.

Nákup v hledáčku policie

Nad ní se přitom otazníky vznášejí už i z jiného důvodu. Burda koupil lázně v Jáchymově za 699 milionů od investiční skupiny Penta a celou transakci zkoumá policie a Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Podle informací týdeníku Ekonom je zajímá, zda Penta vůbec mohla lázně prodat. Už před lety totiž žalobci akcie jáchymovských lázní zablokovali, a to kvůli neuzavřenému vyšetřování krachu makléřské firmy KTP Quantum, jejíž klienti přišli o dvě miliardy korun.


Pokračování článku si můžete přečíst v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 15. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související