Bývalý premiér a současný předseda strany NS-LEV 21 Jiří Paroubek se ostře distancoval od někdejšího blízkého spojence Václava Kočky.

Učinil tak v prohlášení, jímž reaguje na Kočkovy výroky z rozhovoru pro týdeník Ekonom z minulého týdne.

Kočka v interview mimo jiné uvedl, že už nechce Paroubka nikdy vidět, protože údajně dal Bohumíru Ďuričkovi, odsouzenému vrahovi Kočkova mladšího syna Václava, tři miliony korun, když nakoupil práva na jeho vzpomínkovou knihu.

„Žádné blízké osobní přátelství mezi mnou a Václavem Kočkou starším nikdy nebylo,“ tvrdí Paroubek. „Dlouhá léta jsem nesl břímě údajných blízkých přátelských vztahů s rodinou Václava Kočky. Protože jsem si vážil jeho nasazení, práce pro sociální demokracii a jeho sponzorských darů pro ČSSD, nikdy jsem se proti těmto informacím neohrazoval,“ uvádí ve svém prohlášení. Dodal ovšem, že dnešní situace mu rozvazuje ruce.

Paroubek zdůrazňuje, že osobně nikdy nenakupoval ani nenařizoval nakupovat práva na knihy Bohumíra Ďurička, a pokud se něco takového dělo, byla to iniciativa někoho jiného. „Myšlenka, že jsem vlastně zaplatil za smrt Václava Kočky mladšího, je úplně mimo realitu,“ doplňuje.

Nevolám mu

Zároveň připomíná, že Václav Kočka mladší nebyl v říjnu 2009 zavražděn při křtu jeho knihy, ale až po něm. „Oba aktéry této smutné události navíc tehdy pozval můj někdejší osobní tajemník Martin Vlasta, který za pozvané hosty také nesl odpovědnost. Osobně jsem o jejich účasti nikdy nevěděl a seznam hostů se mnou nebyl konzultován. Po této události jsem také s Martinem Vlastou okamžitě rozvázal veškerou spolupráci,“ distancuje se Paroubek i od svého někdejšího spolupracovníka.

Expremiéra vyprovokoval k reakci také Kočkův výrok, že když mu prý Paroubek volá, už mu nezvedá telefon. „Mohu všechny ujistit, že mu nevolám a ani jsem to nikdy neměl v plánu,“ říká Paroubek.

Konec spojenectví

Jiří Paroubek a šéf pražských Matějských poutí Václav Kočka starší vystupovali dosud jako blízcí přátelé a spojenci. Kočka je dlouholetým členem ČSSD a členem vedení její okresní organizace na Praze 7.

Paroubek se Kočky výrazně zastával, když jej takzvaná Kubiceho zpráva z května 2006 spojila bez důkazů s vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Spojenectví nenarušila ani vražda Kočkova mladšího syna Václava, k níž došlo po křtu Paroubkovy knihy v pražské restauraci Monarch.

Až v rozhovoru pro týdeník Ekonom Václav Kočka prohlásil, že „není žádným Paroubkovým přítelem, ale jen členem ČSSD, jíž byl on kdysi předsedou“.

Paroubek prý u něj definitivně skončil kvůli kauze, v níž osoby z pozadí ČSSD koupily před volbami roku 2010 od Bohumíra Ďurička práva na jeho knihu.

Související