Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Rozhodují o ní pražští radní, polyká obří investice, a přesto je Pražany milována. Co je to? Ani tunel Blanka, ani Opencard, nýbrž Zoo Praha. Oblíbený zábavní park v Troji, zároveň však velký podnik, jímž ročně protečou stovky milionů korun.

Nedotkl se ho přitom převrat, který loni na podzim na magistrátu provedl primátor Bohuslav Svoboda. Zatímco v řadě městských organizací - například v Dopravním podniku, Pražské vodohospodářské společnosti, Městské policii či Pražských službách - došlo k zemětřesení, v hájemství ředitele Miroslava Bobka vládne klid a plánuje se další velkorysý rozvoj areálu.

Letos v červnu se například chystá dokončení nového slonince a hrošince za téměř půl miliardy korun. Jde přitom o pátou největší investiční položku v pražském rozpočtu. Na jaře se má rozjet i architektonická soutěž na proměnu starého domu slonů a hrochů v pavilon Amazonie. Prozatím se počítá s částkou kolem 180 milionů.

Janouškův vliv

Nové vedení Prahy je Bobkovým vizím navzdory úsporám a krizi nakloněno. Smířlivé je i ke sloninci. "Je trošku megalomanský a utopila se v něm spousta betonu, na druhou stranu takováto zařízení jsou i v jiných evropských zoologických zahradách. Jsou efektní, přitahují lidi, i v Praze by to takto mohlo zafungovat," věří pražská radní Helena Chudomelová z TOP 09, která starost o zoo převzala od předchůdců z ODS. Na revizi projektu - původně měl totiž stát jen 300 milionů - je podle ní pozdě, protože je už skoro dokončen.

Někteří lidé z byznysu a pražské politiky přitom tvrdí, že za úspěšným rozvojem pražské zoo stojí už od dob bývalého ředitele Petra Fejka vlivný pražský lobbista Roman Janoušek. "Janoušek stojí i za stavbou slonince," řekl týdeníku Ekonom například podnikatel patřící do okruhu nejbližších známých prezidenta Václava Klause. Zdroj blízký pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi upřesnil, že Janoušek prý měl v průběhu výstavby slonince tlačit na dodatečné úpravy projektu, kvůli nimž pak došlo k prodražení celé akce.

A jeden z poradců premiéra Petra Nečase dokonce říká, že Janoušek a lidé kolem něho měli před časem zájem o velmi dlouhý pronájem gastronomických zařízení na území zahrady. Ředitel Bobek si však prý vyvzdoroval soutěže na více krátkodobých pronájmů, byť ho to údajně málem stálo křeslo.

Nezbytné navýšení

Týdeník Ekonom se pokusil s Janouškem na téma zoo hovořit, ten však s médii nekomunikuje. Miroslava Bobka jakékoli zmínky o údajném vlivu podnikatelů či konkrétně Romana Janouška na investice v zahradě rozčilují a všechny je striktně odmítá. "Překvapuje mě, co všechno se nevykládá. Já to tady dělám s kolegy, jak nejlépe umím, a mám čisté svědomí," uvedl Bobek pro týdeník Ekonom s tím, že se slonincem coby akcí odboru městského investora nemá jeho zoo vlastně nic společného.

Bobek však připouští, že nedlouho po svém nástupu do funkce v roce 2010 inicioval dílčí změny projektu slonince a hrošince, a to z podnětu kolegů ze zoo. "Šlo hlavně o zvětšení návštěvnického prostoru u slonů, o zokruhování přístupové cesty a o instalaci účinnější filtrace vody v bazénu hrochů, aby byli ve vodě lépe vidět," popisuje. Změny podle něho byly provozně nezbytné a prospěšné, byť jen kvalitnější způsob čištění vody stavbu prodražil o devět milionů.


INFOGRAFIKA: Chystané investice v pražské zoo

Více se o tématu dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 9. února, nebo pod odkazem níže:

Související