V prvních dnech letošního roku byl dokončen proces včlenění společnosti LMC, provozovatele portálů jobs.cz a prace.cz, do finské mediální skupiny Alma Media. Novým generálním ředitelem LMC se tak stal třiapadesátiletý Fin Raimo Mäkilä.

Viceprezident skupiny Alma Media a šéf její divize specializované na on-line služby Marketplaces ředitelskou pozici převzal od dosavadního vlastníka společnosti LMC Libora Malého. Alma za 100procentní podíl ve firmě LMC zaplatila přes 900 milionů korun. Další miliony pak Malému vyplatí v závislosti na letošních ekonomických výsledcích firmy. Pokud budou dobré, může to být až 100 milionů korun.

Libor Malý ve firmě na přechodnou dobu setrvá v pozici poradce, byznys ho však již neláká. "Budu se věnovat práci na vývoji aplikace pro život v postkapitalistickém systému bez peněz a buddhistické meditační praxi," plánuje. Raimo Mäkilä má naopak v plánu prostřednictvím LMC posílit pozici Almy na celosvětovém trhu on-line pracovní inzerce.

Jste šéfem divize Marketplaces mediální společností Alma Media, která sídlí v Helsinkách. Nyní jste se stal také generálním ředitelem firmy LMC, která má sídlo v Praze, což je relativně daleko. Kde se chystáte pracovat?

Vzdálenost mezi Helsinkami a Prahou chápu jako výzvu, ale myslím, že vzhledem k možnostem, které nabízejí videokonference, to nebude velký problém. Samozřejmě se budu snažit trávit v LMC tolik času, kolik mi jen mé ostatní povinnosti dovolí.

Znamená to, že o stěhování do Prahy neuvažujete?

To ne. Finsko se natrvalo nechystám opustit, přestože mám Prahu moc rád.

Přemýšlíte o tom, že byste pozici generálního ředitele předal někomu jinému?

Ano, je to v plánu. V současné době ovšem není jasné, kdy přesně by k této změně mělo dojít.

Bude nový šéf z Finska, nebo by to měl být spíše Čech?

Chtěl bych, aby tento post v budoucnu zastával někdo z místních lidí.

Bývalý ředitel LMC Libor Malý je buddhista, což do značné míry určovalo jeho manažerský styl. Jaký je ten váš?

Věřím, že úspěch je výsledkem práce talentovaných a motivovaných lidí. Takže jde o to mít ve firmě takové zaměstnance. V LMC jich je dost a já bych se chtěl postarat, aby to tak bylo i nadále. Chci, aby tady firemní kultura zůstala taková, jaká byla dosud. Zároveň se ale nebráním ani využívání nových postupů a příležitostí.

Zaznamenal jste nějaké rozdíly mezi prostředím ve finských a českých společnostech?

Zatím jsem jich mnoho nezaznamenal. Chování českých profesionálů - nebo alespoň těch, které jsem stihl poznat - mi připadá v podstatě stejné jako to, na které jsem zvyklý z Finska. Myslím, že je podobně neformální a nenucené.

Proč se vlastně Alma Media rozhodla koupit firmu LMC?

S byznysem v oblasti on-line pracovní inzerce jsme ve Finsku začínali v roce 1998. Od té doby jej v rámci Alma Media stále rozvíjíme. A koupě společnosti LMC pro nás znamená příležitost k tomu, abychom svou roli v této oblasti výrazně posílili - a to v mezinárodním měřítku.

Na co se chcete jako nový ředitel zaměřit nejdříve?

Do této pozice nastupuji po velmi silném lídrovi. Navíc jsem cizinec. Takže počítám s tím, že budu muset věnovat celkem dost času tomu, abych dobře porozuměl firemní kultuře, lidem, kteří tady pracují, i vztahům, které mezi sebou mají.

Petra Sýkorová

Související