Miliardář Marek Dospiva, jeden ze spolumajitelů finanční skupiny Penta, podal trestní oznámení na senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Souběžně po něm chce i odškodné ve výši 100 milionů korun. „Je to kvůli poškození dobrého jména,“ sdělil týdeníku Ekonom mluvčí Penty Martin Danko.

Čunek se měl „pomluvy“ dopustit tím, že Dospivu nařkl z nestandardního lobbingu ve prospěch internetového kurzového sázení, které na konci roku 2008 poněkud překvapivě povolil ministr financí Miroslav Kalousek (tehdy KDU-ČSL, nyní TOP 09).

Čunek loni pro týdeník Ekonom uvedl, že Dospiva, jehož skupina vlastní i sázkovou kancelář Fortuna, na něj jako na tehdejšího šéfa lidovců naléhal, aby KDU-ČSL sázkám po internetu přestala bránit. V této věci se prý sešli v Praze na Malé Straně. „Říkal, že domácí firmy jsou oproti zahraničním protiprávně znevýhodněny,“ uvedl tehdy mimo jiné Čunek.

Sponzorský dar jako odměna

Dospiva prý straně „za odstranění protiprávního stavu“ slíbil sponzorský dar. „Pokud si vzpomínám, mluvil o osmi či deseti milionech korun,“ řekl loni Čunek. Dospiva ale popírá, že by k nějaké schůzce došlo, Čunka prý osobně ani nezná. 

Celý příběh má pokračování letos, kdy místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím podal kvůli podezřelým okolnostem při schvalování internetového sázení trestní oznámení na neznámého pachatele (i na Jarolíma nyní podal Dospiva trestní oznámení, o peníze se s ním ale soudit nechce). Věcí se začala zabývat protikorupční policie.

V říjnu se v deníku Právo objevila informace, že policisté zahájili úkony v trestním řízení, přičemž ministra Kalouska prošetřují kvůli možné korupci. Okamžitě poté byl ale celý případ protikorupční službě odejmut a předán pražské hospodářské kriminálce.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyjde ve čtvrtek24. listopadu.

banner 2

Související