Newyorské taxi je fenoménem samo o sobě. Neexistuje snad film odehrávající se v tomto městě, kde by nějaké nebylo vidět. O taxikářích, s nimiž se cestující stěží dorozumějí, nemluvě. Dlouhá éra žlutých automobilů, které se postupem času měnily z kulatých sedanů na hranaté a zpět na oblé, teď zřejmě definitivně končí.

Neekologické vozy Crown Victoria v ulicích Velkého Jablka potkáte už minimálně. Místo nich se tu objevily hybridní fordy nebo toyoty a brzy přijde další novinka od Nissanu, která definitivně nahradí nejstarší kousky žluté flotily.

Taxík jako dodávka

Že jde o opravdu výrazný krok, který ovlivní přístup k ekologii nejen v této americké megapoli, ilustrují statistiky. Vozy taxi za rok svezou 236 milionů cestujících, v nejvytíženějších dnech je to zhruba 600 tisíc lidí denně. Každý rok by navíc mohly taxíky svým kilometrovým nájezdem 20tisíckrát objet Zemi. Pro automobilku Nissan, která byla vybrána pro výrobu nových vozů NV200, je to proto zajímavý úspěch.

První taxi "dodávkovitého" vzezření byla vystavena na náměstí Madison Square, kde si je mohli obyvatelé New Yorku pořádně a zblízka prohlédnout. Jejich vzhled je trochu zvláštní a po oblých sedanech bude určitě působit poněkud nepatřičně. Éra klasických taxi vozů tak v New Yorku pomalu končí, což možná nepotěší ani filmaře, ani prodejce suvenýrů. Dodávka jednoduše nevypadá tak sexy.

Uvnitř ale cestující určitě rádi zapomenou na stará vozidla. Model NV200 je totiž vybaven třeba oddělenou klimatizací s filtrem vzduchu pro cestujícího a řidiče nebo nabíječkou přes USB. Kromě toho pojme i velké množství zavazadel a má velkou informační obrazovku s mapou a internetem. Uvidíme, jak se tyto taxíky ujmou. Vývoj ale nelze zastavit, za nějaký čas už uvidíme klasické žluté newyorské taxi jenom ve filmech a na pohlednicích.

Jan Markovič
jan.markovic@economia.cz

"Neekologický symbol New Yorku nahradí hybridní Nissany."

Související