Pětačtyřicetiletá Jitka Schmiedová pracuje v oblasti personalistiky již od roku 1998. Do Vodafonu přichází z pozice ředitelky pro lidské zdroje České spořitelny. Stejnou funkci zastávala mimo jiné i ve Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky.

Co bude první věc, kterou uděláte ve své nové pozici?

Velká část úspěchu každého manažera závisí na dobré znalosti prostředí, ve kterém pracuje. Proto se v prvé řadě zaměřím na aktuální strategii firmy a priority vedení. Paralelně s tím se seznámím s prioritami týmu, jeho organizací a samozřejmě také s každým členem mého nového týmu, jeho cíli, ambicemi i motivací.

Proč jste se rozhodla opustit Českou spořitelnu a nastoupit do Vodafonu?

Ve spořitelně jsem pracovala pět let. Mým hlavním úkolem bylo změnit oddělení lidských zdrojů na aktivního strategického partnera managementu, což bylo z větší části dokončeno. Myslím si, že by manažeři měli ze sebe vydat to nejlepší a umět přijímat nové profesní výzvy. Ve Vodafonu mohu navíc dobře zúročit své zkušenosti ze spořitelny. Obě firmy jsou si typem retailového businessu i péčí o klienta svým způsobem podobné.

Jak začala vaše kariéra personalistky?

Ve společnosti Norsk Hydro ASA Praha, kterou jsem kdysi spoluzakládala, jsem postupně pracovala v celé řadě různých funkcí. Když bylo vzhledem k velikosti firmy třeba obsadit i místo personálního manažera, ráda jsem nabídku přijala. Bylo to v roce 1998, a tato pestrá a pro firmy tolik důležitá práce mě baví natolik, že jsem u ní zůstala.

Co si myslíte o názoru, že v oblasti personalistiky jsou ženy obecně lepší než muži?

Já osobně podobné názory příliš nesdílím. V České spořitelně jsem nakonec do týmu personalistů přivedla řadu výborných mužů. Diverzitnější tým mohl úspěšněji pracovat s naší různorodou klientelou. Podle různých průzkumů a názorů se ale ženám v personalistice přičítá o něco lepší schopnost komunikace s různými typy lidí, empatie a vstřícné vedení lidí.

Petra Sýkorová


Jitka Schmiedová
nastupuje na post viceprezidentky pro lidské zdroje společnosti Vodafone ČR

Související