Předpisová byznys móda pro letošní podzim a zimu nepřináší nijak zásadní a radikální změny v barvách či siluetě. Jen střihy klasických obleků jsou štíhlejší, k inovacím méně formálního oblečení patří změna siluety - kalhoty se rozšiřují a saka zkracují a zeštíhlují.

Převažují přírodní zemité tóny od velbloudí přes koňakovou až po hnědou. Byznysmeni, kteří drží krok s módními trendy, mohou na golf vyrazit v saku barvy borůvkové nebo mechové a podobně. Používají se luxusní, především vlněné materiály.

Při té příležitosti se prosazuje mírné ladění do britského stylu, který připomíná nenápadný půvab aristokracie na venkovském sídle.

Objevují se proto saka s kontrastním límcem ze sametu, semiše nebo veluru, se »záplatami« na loktech. Dalšími prvky tohoto stylu jsou tvídy, kord, kostky a kára. »Buďte však opatrní při jejich kombinacích,« nabádá módní návrhářka Petra Pilařová. Základem této »starosvětské« elegance je kvalita: ušlechtilé tkaniny, kvalitní zpracování a soulad barev.

5 věcí, které musíte mít

1. Košile z přírodního vlákna

Letošní košile jsou zeštíhlené, široké by nešly pod stále přiléhavějśí obleky ani dobře obléknout. Ozvláštňují je detaily, například kontrastní knoflíková léga či záplaty na rukávech.

Nepostradatelné jsou klasické formální byznys košile v nežehlivé úpravě. V této oblasti dominují značky Eterna, Olymp, Jacques Britt, van Laack a Seidensticker. Eterna přišla na trh s tzv. Dynamic Cotton, elastickou tka-
ninou ze stoprocentní bavlny bez elastanu.

Nežehlivé košile z přírodních materiálů se v byznys módě staly samozřejmostí, a pokud takovou ještě nemáte, je nejvyšší čas si ji pořídit.

2. Šedý oblek s vestou

Favoritem nadcházející pánské formální byznys módy budou obleky s vestami, které se opět vracejí. Formální obleky mají štíhlou siluetu v jednom barevném tónu, s kontrastním barevným detailem, který tvoří například knoflíky nebo kapesník - černé knoflíky na šedém obleku, kapesníček výrazné barvy v přední kapse saka či rolák z jemné příze.

Nejoblíbenější a nejvíce »in« jsou odstíny šedé, od stříbřité až po antracitovou.
Vesta je nejlepší z téhož materiálu jako oblek. Namísto vesty a košile se někdy nosí jemně pletené roláky v kontrastní barvě.
K šedému obleku nejlépe vyzní černý.

3. Záplaty na saku

Letošní podzim umožňuje i vrcholovým manažerům a byznysmenům chodit se záplatami na loktech. Držet se však musejí konzervativních britských zvyklostí: co nejkvalitnější vlněný materiál saka, záplaty ze semiše, kůže či sametu a jejich dokonalé barevné sladění.

Celkový vzhled aristokrata z anglického venkova či profesora z Oxfordu může doplnit pulover z jemné šetlandské vlny přiměřeného odstínu. Tento styl se uplatní především při relaxaci - jak u prince Charlese na Balmoralu, tak u nás třeba na Orlíku.

4. Tříčtvrteční kabát

Návrháři vyšli vstříc pohodlí potřebnému k řízení auta, a zkrátili proto pánské kabáty. Sedmiosminová či tříčtvrteční délka totiž nejvíce odpovídá potřebám mužů pro řízení auta. A tak nejen v souladu s britským stylem nastane i u nás při letošním podzimním a zimním počasí čas takzvaných »duffle coatů«. Jsou praktické a vždy a v každé době moderní. Jedinou podmínkou je kvalitní materiál.

5. Kotníčkové boty

Byznysmeni, kterým se líbí návrat »brit chic«, která přichází ruku v ruce s vážností, solidností i noblesou, by načas měli dát sbohem tkaničkám a veškeré co nejsportovnější obuvi a nazout si perka. Kotníčková pruženková obuv se totiž opět vrací do módy.

Miloslava Kučerková,
spolupracovnice redakce

Související