Nižší, nebo žádné poplatky za běžné služby a naopak poměrně vysoké sazby za méně obvyklé transakce. Zhruba taková je filozofie tří nových bank, které v letošním roce vstupují na český trh.

Internetová Zuno Bank ze skupiny Raiffeisen, Equa Bank vzniklá na základech Banco Popolare i Air Bank finanční skupiny PPF chtějí zákazníky oslovit například vedením účtu zdarma, nekomplikovanou nabídkou služeb či důrazem na internetové bankovnictví. Například zřízení účtu je tak možné u všech tří provést bez osobní návštěvy na pobočce.

Všechny tři banky tak mají jedno společné: neplánují otevírání velkého počtu poboček. Zákazníky chtějí obsluhovat na »stáncích« v obchodních centrech a především přes internet či mobilní telefon. I proto »kamenná« síť každé z bank čítá prozatím jen kolem desítky poboček či kiosků.

Zuno Bank na trh vstoupila už v polovině července a získala od té doby 16 tisíc klientů. Equa Bank v úterý představila novou nabídku, která má podle jejích plánů rozšířit řady současných pěti tisíc zákazníků do pěti let až na 350 tisíc. Air Bank se do boje především o drobné střadatele zapojí od začátku listopadu.

Při pohledu do ceníků nováčků na finančním trhu je patrná inspirace nejrůznějšími anketami o absurdních či neoblíbených bankovních poplatcích. Zadarmo je tak ve všech třech případech zřízení i vedení účtu, příchozí platba nebo zadání i realizace trvalého platebního příkazu. S výjimkou Air Bank si nové finanční instituce neúčtují ani odchozí platby v rámci Česka.

Naopak některé méně často používané transakce jsou zpoplatněny relativně vysoko. Například ceny za zasílání upomínek, mimořádné výpisy nebo výběry hotovosti v jiných bankách se pohybují i v řádu stokorun.

Oproti dlouhodobě fungujícím bankám mají nováčci nicméně alespoň prozatím jen omezenou nabídku služeb. Například Zuno Bank cílí na drobné střadatele, kterým nabízí jen tři typy účtů: běžný, spořicí a termínovaný. Také Air Bank zatím nezajímají firmy a lidem nabízí dokonce jen první dva typy účtů.

Úvěry nebo hypotéky plánuje banka ze skupiny PPF spustit až příští rok. Úvěrové produkty chybějí zatím i v nabídce Equa Bank, která je plánuje od podzimu. Zároveň je také jediným z nováčků, který deklaruje zájem i o firemní klientelu.

Související