Týdeníku Ekonom se podařilo spojit se dvěma z celkem deseti Čechů, kterým Anders Behrig Breivik poslal krátce před svými útoky mail se svým manifestem.

Prvním je Romana, která pochází z Prahy a studuje medicínu. Druhým je Aleš, který si přál zveřejnit jenom to, že žije na venkově. Oba shodně tvrdí, že Breivikův mail považovali původně za nevyžádanou poštu.

"Že to nebyl jeden z mnoha spamů jsem se dověděl až skoro týden po útocích, když mi kvůli tomu najednou psali lidé z dánských a norských novin,“ tvrdí Aleš. Policisté se na něj prozatím neobrátili. 

Kontakt z Facebooku

Mezi Brievikovy kontakty se podle svých slov dostal nejspíš proto, že byl jistou dobu na Facebooku členem jedné ze skupin, zaměřených proti muslimským přistěhovalcům. Se samotným Brieivikem se prý nikdy nepotkal.

"Nepřeji si jakoukoli publicitu. Nestojím o to, aby si na mě a na moji rodinu lidi ukazovali a propírali mě v hospodě," dodal Aleš k důvodům, proč nechce zveřejnit o sobě více informací.

Evropští patrioté

Také vysokoškolačka Romana se domnívá, že si ji Breivik nejspíš vyhlédl na Facebooku. "Mezi oblíbenými stránkami mám přidanou skupinu, která se vyjadřuje k problematice přistěhovalců,“ vysvětluje.

Zdůrazňuje však, že není členem žádného extremistického uskupení, které by Breivika podporovalo.

Zda jí kvůli jeho mailu psal ještě někdo další, si není jistá. "Mám pocit, že mi přišlo několik mailů, kde se v angličtině zmiňovalo Norsko. To jsem ale hned mazala, protože čtu pouze poštu od lidí, které znám,“ tvrdí Romana.

K tomu, že jí podobně jako další adresáty oslovil coby "západoevropského patriota“ poznamenala, že myšlenka patriotismu ji není cizí. "Ovšem je rozdíl mezi osobním cítěním a primitivním teroristickým činem spáchaným na nevinných lidech,“ dodala.

Jak již dříve informoval týdeník Ekonom, na seznamu českých příjemců není ani jedna adresa se jménem někoho z politiků nebo jiných veřejně známých lidí. Vesměs jde o soukromé e-maily s koncovkou seznam.cz nebo volny.cz.

Všechny adresy až na jednu jsou funkční. Některé patří mladým sportovcům. Přesná jména redakce Ekonomu zná, nicméně bez jejich svolení je zveřejňovat nebude.

Související