Bratislavský závod Volkswagenu zahájí v srpnu sériovou produkci nových minivozů. Informuje o tom týdeník Ekonom na základě zpráv od dodavatelů, kteří od počátku osmého měsíce zahajují výrobu dílů.

Nejprve půjde o auta značky VW. Jejich sourozenci pod značkami Škoda a Seat se podle neoficiálních zpráv od dodavatelů začnou montovat až na podzim. Škoda již uvedla, že do konce roku zahájí prodej na českém trhu.

K nastartování sériové výroby škodovek obvykle dochází dva až tři měsíce před zahájením prodeje. Autosalony totiž musejí mít dopředu několik aut – do výlohy, na předváděcí jízdy i pro první zákazníky.

Boj o mini

Rozdíly ve vzhledu minivozů VW, Škoda a Seat vyráběných v slovenském závodu Volkswagenu jsou údajně mnohem větší než v případě kolínských trojčat Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1, jež patří k hlavním konkurentům.

Nabídku minivozů ovšem brzy obohatí několik modelů. Například Opel chystá vůz pracovně nazvaný Junior, který bude vyrábět v Eisenachu, kde se kdysi montovaly wartburgy.

Evropské předpisy nutí výrobce snížit od roku 2012 průměrné emise oxidu uhlíku u nových vozidel. Automobilky tak musejí prodávat i vozy s velmi nízkou spotřebou, čehož nejsnáze dosáhnou nabídkou velmi malých.

Petr Korbel, týdeník Ekonom

Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek 28. července.


Související