Londýnská společnost ARAM Global, která vystupuje jako zástupce nového vlastníka firmy Diag Human, vyzvala českou vládu k jednání o řešení sporu. Ta to však odmítla. Přinejmenším do chvíle, než ARAM Global předloží dokument, který by potvrzoval, že skutečně vystupuje s pověřením nového managementu Diagu Human SE, jak tvrdí.

»Bez řádného prokázání plné moci pro společnost ARAM Global jsou další jednání mezi ní a Českou republikou bezpředmětná,« reagoval ministr zdravotnictví Leoš Heger na dopis, v němž ARAM Global vládu už na počátku června žádal »o naléhavé setkání ve věci Diag Human«. Kopii vzájemné korespondence má týdeník Ekonom k dispozici.

Tajemná nabídka

ARAM Global je mezinárodní společnost se sídlem v Londýně zaměřená na oblast poradenství a také vymáhání pohledávek. V dopise z 8. června adresovaném přímo premiéru Petru Nečasovi, ministru financí Miroslavu Kalouskovi a ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi nabízí možnost přerušení právních kroků v Rakousku a ve Francii, kde České republice hrozí exekuce majetku, i blíže nespecifikovaná jiné řešení sporu.

»Společnost ARAM může nabídnout řadu způsobů řešení daného problému mnohem méně složitými cestami a uvítá možnost tyto nápady prezentovat,« napsal členům vlády managing partner společnosti ARAM Global Raja Visweswaran.

Jak konkrétně by možný smír, či jiné řešení, mohl vypadat, není jasné. »Globální firemní politikou ARAM Global je nezveřejňovat jakékoli informace o našich klientech, ani o naší práci,« reagovala na dotazy týdeníku Ekonom na skutečného vlastníka Diagu Human i možné způsoby řešení sporu ředitelka oddělené marketingu a partnerka ARAM Global Karoline Molbergová. 

V čem konkrétně by měla spočívat nabídka ARAM Global neví ani stát. »Mohu potvrdit, že se na stát ARAM Global obrátila. Vystupuje jako zprostředkovatel a velmi obecně řečeno, se tato společnost na stát obrátila s výzvou k jednání,« shrnuje ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Robert Břešťan, týdeník Ekonom


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek 21. července.


Související