Americký zbrojní gigant Lockheed Martin potvrdil zájem zúčastnit se mnohamiliardového tendru na stíhačky pro českou armádu. Ten chce ministerstvo obrany vypsat již do konce letošního roku.

»Pokud se česká vláda rozhodne modernizovat své vzdušné síly, Lockheed Martin je připraven jí v tom pomoci,« řekla týdeníku Ekonom mluvčí firmy Laura Siebertová.

Lockheed je tak teprve druhou zbrojovkou, která veřejně oznámila, že by do tendru šla. Jako první svůj zájem ohlásil švédský Saab, který usiluje o to, aby si Česko ponechalo ním vyráběné stíhačky Gripen, u nichž v roce 2014 vyprší pronájem.

Vstup do stejné řeky

Koncern Lockheed nejspíše do soutěže přihlásí své stroje F-16. Ty létají třeba v sousedním Polsku, Dánsku nebo Belgii. V českém tendru ale platí prozatím za outsidera. Jde totiž o stíhačky starší generace. »Pokud bychom chtěli mít novou kvalitu, rozhodně nemluvíme o stroji F-16,« řekl třeba nedávno velitel české stíhací letky Jaroslav Míka.

Teoreticky by mohl Lockheed nabídnout i své nové »neviditelné« letouny F-35. Jejich vývoj však prozatím neskončil a navíc jejich cena by nejspíš dalece překračovala možnosti rozpočtu tuzemské armády.

Jako hlavní favorité tendru se prozatím jeví spíše švédský Saab a evropské konsorcium Eurofighter vyrábějící víceúčelové letouny Typhoon. Kromě nich ještě jako potenciální zájemce přichází v úvahu francouzský výrobce Dassault.

Stíhačky F-16 nabídl Lockheed už v první soutěži pro českou armádu, která probíhala na přelomu tisíciletí. Z ní však pro podezření, že politici již předem rozhodli o Gripenech, odstoupil spolu s dalšími třemi zájemci.

Lockheed Martin je největším dodavatelem vojenské techniky na světě. Jen za první čtvrtletí letošního roku ohlásil zisk 530 milionů dolarů (zhruba 8,8 miliardy korun).

Vladimír Šnídl, týdeník Ekonom

Související