Firma Nokia zažívá těžké časy, ale v Česku jsou její telefony jedny z nejpopulárnějších. Mezi chytrými telefony u nás stále kralují přístroje se systémem Symbian. Proto se finská firma spojila s legendární čtveřicí kreslených postav. Výsledkem je hra Čtyřlístek pro chytré telefony s dotykovým displejem, kterou si mohou zájemci zdarma stáhnout v Ovi Obchodě. 

Samotná hra je poměrně jednoduchá, v terminologii počítačových her jde o takzvanou plošinovku. V ní se členové populárního Čtyřlístku rozhodnou najít bájný poklad Aztéků a vydají se zdolat chrám v Mexiku. Místo originálnosti zpracování tak Nokia sází na populárnost postav u českých dětí, ale možná, že uspěje spíše u jejich rodičů, kteří mají na Čtyřlístek sentimentální vzpomínky.

»Chtěli jsme českým uživatelům telefonů Nokia dát nějaký bonusový obsah,« říká Pavla Tomsová z české pobočky Nokie. Jak dodává, firma původně zvažovala ještě možnost použít místo Čtyřlístku Krtečka.

Virtuální čtveřice

Podle Tomsové je u hry důležitý komunitní rozměr, kdy hráči budou své výsledky sdílet na Facebooku a porovnávat s ostatními uživateli. Navíc publikováním svých výsledků se automaticky zařadí do soutěže o chytrý telefon Nokia.

Za tvorbou hry stojí firma Cleevio, komunitní prvky implementovala Et netera. Samotné programování hry trvalo jeden měsíc, o něco déle trvalo schvalování v Ovi Obchodě. »Díky šibeničnímu termínu jsme se s vývojáři mohli sejít až v závěrečné fázi a doladit některé detaily, ale výsledek nás nezklamal,« říká Vít Němeček, který má ve vydavatelství Čtyřlístek na starosti nové technologie. Zároveň dodává, že vydavatelství bude zájem o hru monitorovat, protože na podzim plánují uvedení vlastních digitálních magazínů.

Ve světě počítačových her není Čtyřlístek nováčkem. Už dříve vzniklo 17 čísel hry v edici CD-Romek. »Patnáct čísel vyšlo také v Rumunsku, několik také v Litvě, Finsku, Rusku nebo Ázerbajdžánu,« říká Vít Němeček. Přesná čísla o prodeji však nejsou k dispozici.


Film o Čtyřlístku bude příští rok a ve 3D

Rozhovor s Jaroslavem Němečkem, který od vzniku Čtyřlístku před 42 lety stojí za originálními ilustracemi, a jeho synem Vítem Němečkem, který má ve vydavatelství Čtyřlístek na starosti moderní technologie.

Čtyřlístek už vyšel jako počítačová hra, nyní přichází hra pro mobilní telefony. Rozmýšlíte se, než někomu poskytnete práva a čím vás Nokia přesvědčila? Souvisí vznik hry pro mobily s oblibou telefonů u dětí?

Vít Němeček: Za tři roky se podařilo Čtyřlístek úspěšně licencovat na mnoho výrobků a stále přibývají další. S firmou Nokia Čtyřlístek již v minulosti úzce spolupracoval na jedné z jejich velkých kampaní, a proto jsme neváhali poskytnout licenci na jednoduchou mobilní hru. Z vlastní zkušenosti otce dvou dětí vím, že mobilní hry pomalu získávají na popularitě a prognózy naznačují stálý růst jejich podílu na trhu elektronické zábavy.

Jaký očekáváte o hru zájem?

Vít Němeček: Pro nás to bude spíše test a budeme napjatě sledovat zájem uživatelů. Sami totiž chceme v září tohoto roku zahájit elektronické publikování některých našich tištěných výrobků pro zařízení iPad, iPhone a iPod.

Mobilní hra vznikla v poměrně rekordním čase, nepodepsalo se to na její kvalitě? Sledoval jste vývoj?

Vít Němeček: Bohužel díky šibeničnímu termínu vývoje jsme se s vývojáři sešli až v konečné fázi těsně před vydáním. To jsme mohli ovlivnit již jen detaily, jako je barevnost, základní animaci nebo úvodní obrázek.

Už loni byl ohlášen celovečerní film o Čtyřlístku. Původní termín distribuce se postupně posouvá, proč?

Jaroslav Němeček: Cesta k realizaci nebyla krátká ani jednoduchá, protože všichni zúčastnění chtějí odevzdat dokonalou práci. Navíc jsme při tvorbě zvolili zcela novou kombinovanou technologii. Všechna pozadí filmu jsou tvořena metodou 3D, zatímco postavy (kterých je přes stovku) zachovávají kresebný styl známý z časopisu Čtyřlístek.

Všichni věříme, že film bude mít premiéru na Vánoce 2012 v Třeskoprkách (ve skutečnosti Doksy, pozn. red.).

Ve filmu má být ruční dokreslování, podílíte se na přípravě nebo jej necháváte zcela na filmařích?

Jaroslav Němeček: Pro film jsem nakreslil více než 350 základních kreseb, které pomáhaly při tvorbě dokonalého obrazového scénáře. Zatímco při natáčení pohádky se živými herci můžeme scénu třeba pětkrát opakovat, než se podaří, u animovaného filmu se může improvizovat jenom v hlavě pana režiséra Žabky, případně ještě na papíře animátorů. Ale při tvorbě samotného filmu je už  pozdě na nějaké opravy. Říká se tomu: Jednou a konečná.

Nyní je film v rukách animátorů v animačním středisku ALKAY a já jenom koriguji drobné nedostatky. Poslední tři měsíce jsem výsledky animace doslova nadšen. Polovina filmu je kresebně hotova a já se musím sklonit v úctě před animátory, kteří odvedli nádhernou práci.

Spousta animovaných příběhů sází na líbivost prostředí a trochu pomíjí scénář. Jak jste spokojen po této stránce?

Jaroslav Němeček: Doufáme, že film nadchne všechny děti od 5 do 99 let, tak jako mne zaujal při prvním čtení scénář paní Lamkové. Film je prošpikován gagy, napínavými momenty, splašenými koňmi a vítězstvím dobra, že na líbivost nezbude čas.

Dnes je velká konkurence zahraničních titulů, například ovečka Shaun nebo produkty Disneyho. Zajímá dnešní děti ještě Čtyřlístek?

Jaroslav Němeček: Čtyřlístek má pevné zázemí čtenářů již čtvrté generace. Silná konkurence nás nutí být lepší než ostatní, což se nám podle vzrůstajícího počtu odběratelů Čtyřlístku daří.

Čtyřlístek také pronikl na stránky Ruských, Finských, Rumunských a Ázerbájdžánských dětských médií. Ale doma je stále v České republice, v kraji Polomených hor, v Třeskoprskách pod Bezzubem ve svém malém domku. Odtud se vydává za dobrodružstvím každý měsíc a sem se zase za svými přáteli  vrací.

Pavel Kočička, týdeník Ekonom

Související