Ještě před pěti lety to bylo nejsmutnější staveniště světa. Dělníkům ve žlutých ochranných helmách, kteří za plotem ověšeným květinami pracovali kolem obrovské díry v zemi, přihlížel houf zvědavých turistů.

Kolem rozvěšené panely s fotografiemi připomínaly teroristické útoky z 11. září 2001 a nálada kolemjdoucích byla smuteční.

I dnes si sice každý návštěvník v blízkosti bývalých mrakodrapů World Trade Center vzpomene na tragické události před deseti lety, tempo života této části New Yorku již je ale mnohem rychlejší a veselejší.

Namísto díry v zemi je dnes vidět hrubá stavba nového mrakodrapu. Tyčí se už do výše 66 pater z plánovaných 104. Zkrátka, finanční srdce New Yorku - Lower Manhattan -, kde se již v 18. století scházeli obchodníci na Wall Street, ožívá.

Magnet pro ostatní

Na renesanci Dolního Manhattanu pracuje správa města velmi intenzivně. Prostřednictvím rozsáhlé kampaně chce pověst jižního cípu Manhattanu dále vylepšit a přilákat zpět firmy i turisty.

Pomoci by tomu výraznou měrou měla také největší realitní transakce, k jaké za posledních 20 let ve Spojených státech došlo - pronájem nového One World Trade Center (1WTC).

S velkou slávou koncem května newyorský starosta Michael Bloomberg oznámil, že město podepsalo smlouvu s nakladatelstvím Condé Nast na pronájem celkem 92 900 metrů čtverečních kancelářských prostor, a tedy zhruba třetiny mrakodrapu.

Dohoda je platná na 25 let a má hodnotu téměř dvou miliard dolarů.

Nakladatelství vydávající časopisy jako Vogue či Vanity Fair do One World Trade Center přesune svoji centrálu a pět tisíc zaměstnanců. V budově bude mít k dispozici 20. až 41. podlaží.

Příchod firmy podle pozorovatelů zvýší nejen atraktivitu mrakodrapu, ale celého jižního cípu Manhattanu.

»Přítomnost nakladatelství v této budově bude představovat nový trend v centru města. Bylo tomu tak i tehdy, když se Condé Nast v roce 1999 stěhovalo do své nynější centrály na Times Square,« prohlásil při oznámení transakce starosta Michael Bloomberg.

Radnice doufá, že přední americké nakladatelství budou na Dolní Manhattan následovat reklamní agentury nebo jiné firmy z mediální branže.

»Pro downtown jsou to dobré zprávy,« míní Julie Meninová, šéfka spolku zastřešujícího práce na prostorách někdejších »dvojčat«. »Condé Nast zajisté přiláká spoustu restaurací, obchodů a služeb,« citovala ji agentura AP.

Investoři a makléři smlouvu dokonce »oslavili« celostránkovou inzercí v deníku The New York Times.

Snadný vstup pro limuzíny

O tom, jak klíčové nakladatelství pro oživení dolního Manhattanu je, svědčí úsilí, jež město vynaložilo na to, aby firmu získalo jako nájemníka.

Condé Nast dostane různé daňové úlevy či slevu na nájem ve výši 46 milionů dolarů v příštích sedmnácti letech.

Kromě toho magistrát musel vypracovat nejrůznější studie dopravy, které znázornily, jak bude pro zaměstnance a návštěvníky nakladatelství snadné dostat se do mrakodrapu.

Zhruba stovka černých limuzín firmy, které vozí na jednání renomované návrháře či hvězdy, bude moci například rychleji absolvovat přísné policejní kontroly, které jsou kolem budovy rozmístěny.

Condé Nast by se mělo do nového WTC, kterému se dříve říkalo také Freedom Tower (Věž svobody), nastěhovat zřejmě v průběhu roku 2014. Jeho příchod je podle Roberta Yara, šéfa newoyrského Sdružení pro regionálního rozvoj (Regional Plan Association), důležitý také z hlediska diverzifikace.

»Tím je možné naplnit dlouholetou vizi o přeměně Manhattanu na různorodou čtvrť, která není závislá jen na finančních koncernech,« citovala ho agentura Bloomberg. »Centrum města se tak stane atraktivní pro zcela novou skupinu nájemníků,« dodává.

Dobrá adresa

Budova One World Trade Center vysoká 541,3 metru (celkem 104 pater), která bude vůbec nejvyšší na území Spojených států, má být dokončena v druhé polovině roku 2013. Náklady činí 3,1 miliardy dolarů.

Mrakodrap ale zdaleka není jedinou novinkou v oblasti. Dolní Manhattan, kde sídlí několik tradičních finančních firem jako například ratingová agentura Moody's, nyní zažívá největší stavební boom kanceláří od 80. let.

Podle makléřské společnosti Cassidy Turley je zde do roku 2020 plánována výstavba prostor o celkové rozloze 2,3 milionu metrů čtverečních.

Včetně budov, které byly postaveny již minulý rok, by v letech 2010 až 2020 měly vzniknout plochy o 2,6 milionu metrů čtverečních. Pro srovnání: v 90. letech to podle německého deníku Handelsblatt bylo jen 700 tisíc metrů čtverečních.

Jedním z velkých projektů je například »Hudson Yards« s plochou zhruba půl milionu metru čtverečních. Jeho hodnota se odhaduje na tři miliardy dolarů.

Nové stavební aktivity podle makléřů svědčí o tom, že po ráně, kterou čtvrti zasadily teroristické útoky a následná finanční krize, nyní celá oblast zažívá renesanci.

»Trhu se podařil zvrat,« zdůrazňuje se ve zprávě nemovitostní společnosti CresaPartners.

Vedle firem chce newyorský magistrát na dolní Manhattan přilákat i více turistů a oblasti dodat více »života«.

Pomoci v tom má i rozsáhlá kampaň, která odstartovala začátkem června a má ukázat pozitivní vývoj, který v poslední době proběhl. Kromě plakátů ve městě či na mezinárodním letišti JFK mají zájemce přilákat různé slevy do tamních restaurací či na kulturní akce.

Velkou událostí pak bude 12. září 2011 slavnostní otevření nového památníku obětem teroristických útoků.

Čtvrť ale zatím hlavně zaznamenala pozoruhodný vývoj přesně opačným směrem. Od roku 2001 sem totiž stále více lidí míří za bydlením. Mnoho starých bývalých kanceláří bylo přestavěno na luxusní apartmány a podle agentury AP se počet obyvatel za posledních deset let zdvojnásobil.

»Dolnímu Manhattanu jako centru útoků v září 2001 hrozilo, že se z něj stane město duchů. Ale pravý opak je realitou a my proto vítáme všechny návštěvníky, aby objevili jeho kouzlo,« dělá reklamu starosta Bloomberg.

Barbara Bublíková
spolupracovnice redakce

3,1 miliardy dolarů
činí náklady na stavbu nového mrakodrapu 1WTC.

Radnice doufá, že přední nakladatelství budou na Dolní Manhattan následovat reklamní agentury.

Vizualizace projektu »Hudson Yards«, který na Dolním Manhattanu patří k jednomu z největších. Vizualizace: Bloomberg

Budova One World Trade Center vysoká 541,3 metru, která bude vůbec nejvyšší na území Spojených států, má být dokončena v druhé polovině roku 2013. Vizualizace: Bloomberg

Související