Sledování expremiéra Mirka Topolánka, odposlechy politiků, provázanost se státní správou. Jen málokterá firma se může pochlubit takovými referencemi jako bezpečnostní agentura ABL. A hospodářské výsledky naznačují, že je firma umí zúročit.

Loni totiž zvýšila obrat o téměř 30 procent na 889 milionů korun. Mluvčí ABL Martin Marcilis k tomu dodává, že důvodem je navýšení počtu zakázek.

Dařit by se přitom firmě mělo i v letošním roce. »Očekáváme zvýšenou poptávku po našich službách,« hodnotí výhled generální ředitel ABL Matěj Bárta. Ostatní bezpečnostní agentury se ovšem z mediálního úspěchu ABL příliš neradují. Kazí totiž pověst celému odvětví.

Lépe býti vrahem

»Veřejnost nás nevnímá jako strážce bezpečí, ale jako největší lumpy. Myslím, že kdybych byl odsouzen na dvacet let za vraždu, nebyl bych na tom v očích veřejnosti tak špatně jako člen Unie soukromých bezpečnostních služeb ČR,« říká její prezident Jiří Kameník.

Problém s přílišnou publicitou ostatně začíná řešit i samotná ABL. V rámci boje o dobrou pověst se letos v únoru vzdala své detektivní divize. Prodala ji obchodní skupině Larsen. »Jedním z důvodů transakce bylo eliminovat pochyby o vlivu ABL na policii tím, že přestaneme poskytovat detektivně-analytické služby,« komentuje tento krok Bárta.

V loňském roce dosáhl celkový obrat českého trhu bezpečnostních služeb podle Kameníka šestnácti miliard korun. »Započteme-li i černou a šedou ekonomiku, dostaneme se na 18,5 miliardy korun,« doplňuje obchodní ředitel společnosti Securitas ČR Michal Nešetřil. Některé firmy z oboru si totiž »přivydělávají« například instalací nelegálních odposlechů.

Na trhu v současné době působí téměř 5000 subjektů, které mají licenci pro poskytování bezpečnostních služeb. »Těch skutečně funkčních je ale asi jen 200,« podotýká Kameník. »Funkční« firmy mají celkem zhruba 38  tisíc zaměstnanců. To je jen o tři tisíce méně lidí, než má Policie ČR. Lídrem trhu je skupina Securitas, která loni zvýšila obrat o třetinu na 1,161 miliardy korun. Dvojkou na trhu je G4S. ABL patří třetí příčka.

Petra Sýkorová, týdeník Ekonom

Související