V rámci letošního Summitu Web 2.0, každoroční technologické konference, která se koná v San Francisku, se v luxusním hotelu pořádala recepce pod názvem »Web po době temna«.

Zástupy euforických podnikatelů tam připíjely na zdar svých velkolepých plánů. Proti loňskému setkání, které mnoho účastníků strávilo utápěním svého smutku v alkoholu, zatímco se světové hospodářství propadalo do chaosu, to byl znatelný rozdíl.

I celá řada dalších skutečností naznačuje, že temný mrak, který se po mnoho měsíců vznášel nad odvětvím informačních technologií, se začíná zvedat.

Tři těžké váhy tohoto oboru - společnosti IBM, Intel a Google - nedávno oznámily překvapivě silné zisky. Dokonce ani potížemi stíhaný internetový portál Yahoo! si nevedl tak špatně, jak se očekávalo.

Devatenáctého října společnost Apple všechny ohromila, když zveřejnila nejlepší čtvrtletní výsledek v historii. Příjmy dosáhly 9,9 miliardy dolarů, což je o 24 procent více než ve stejném období předchozího roku.

Investice rizikového kapitálu začaly v Americe opět růst. A čeká se, že Windows 7, nový operační systém společnosti Microsoft uvedený na trh 22. října, povzbudí poptávku po osobních počítačích a souvisejícím vybavení.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se domnívá, že oživení probíhá již nějakou dobu zejména v Asii.

Růst zakrývá nízká čísla

To vše lze jen uvítat. Ale záplava dobrých zpráv také pomohla přiživit nabubřelost, kterou je toto odvětví nechvalně známé.

Někteří lidé dokonce předvídají, že odvětví IT vytáhne hospodářství z louže, protože investice do technologií umožní rychlé navýšení produktivity a vytváření pracovních míst.

Například Edward Yardeni, ekonom proslulý svým optimismem, tvrdí: »Oživení povedou technologie.«

Je ovšem sporné, do jaké míry může informatika takovou vzpruhou být. Forrester i Gartner, dvě přední firmy zabývající se výzkumem trhu se zaměřením na IT, předvídají, že v tomto čtvrtletí si odvětví sáhne na dno a v příštím roce obnoví růst.

Každá firma však hodnotí jinak závažnost recese v informatice a především rychlost, s jakou se tento obor vzpamatuje. Podle Forrestera bude mít vývoj tvar písmene V, zatímco Gartner předpokládá spíše L, přičemž tržby loňskou úroveň nepřesáhnou přinejmenším do roku 2012.

Pro konzervativní náhled existují dobré důvody. Potíž je především v tom, že vzhledem k hloubce současného propadu rychlý procentuální růst zakrývá nízká absolutní čísla.

Jestliže investice rizikového kapitálu v Americe ve třetím čtvrtletí narostly o úctyhodných sedmnáct procent, jak uvádí Národní asociace rizikového kapitálu (National Venture Capital Association), bylo to hlavně díky tomu, že se předtím propadly na historické minimum.

Celkový obrázek navíc zkresluje nestabilní dolar. Stále silnější kurz téměř rok těžce doléhal na výsledky amerických firem v odvětví informatiky, protože znehodnocoval zahraniční příjmy. A protože nyní neustále oslabuje, působí to dojmem, že podniky jsou na tom mnohem lépe.

Skeptická OECD

Vynikající výsledky Applu, Googlu, a dokonce i firmy Intel ale odrážejí i zvýšenou poptávku potřebitelů. Společnost Apple vytěžila z rozmachu chytrých telefonů (smartphonů), Google zase z toho, že uživatelé klikají na více reklam a Intel z popularity netbooků, které ve velké míře obsahují čipy této společnosti.

Zdaleka největší podíl na výdajích za technologie však stále připadá na podniky. Mnohem směrodatnější pro posouzení celkového zdraví odvětví IT je proto IBM, které nabízí celou škálu služeb pro firmy, od výkonných počítačů po poradenské služby. A i když jeho zisky předčily očekávání, příjmy ve třetím čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku klesly o téměř sedm procent.

Navíc je pravděpodobnější, že hospodářství podpořené nízkými úrokovými sazbami a stimulačními programy vnáší oživení do odvětví IT, a ne naopak.

Americké firmy v současné době do informačních technologií investují přes polovinu veškerých finančních prostředků určených na vybavení. Sekretariát Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odhaduje, že v jednotlivých členských státech se IT podílí na vytváření přidané hodnoty osmi procenty a na zaměstnanosti téměř šesti procenty.

Ekonom OECD Sacha Wunsch-Vincent tvrdí: »Většina zemí OECD může v hospodářské oblasti obecně, a tedy i v IT očekávat velmi nestabilní a slabé oživení.«

Krize pomohla netbookům

I když firmy budou s novými investicemi do IT otálet méně, než se očekávalo, může nějaký čas trvat, než se jejich účinek projeví na celkové hospodářské situaci.

Erik Brynjolfsson z Massachusettského technologického institutu a Adam Saunders z Whartonovy školy při Pensylvánské univerzitě ve své nové knize »V zajetí inovací - Jak informační technologie mění hospodářství« upozorňují, že investice do IT se většinou začínají výrazněji vracet až po pěti či sedmi letech. Tak dlouho totiž firmy zpravidla potřebují k provedení organizačních změn, díky nimž mohou na nových technologiích začít vydělávat.

Podniky navíc v důsledku recese zaměřují investice do IT spíše na zvýšení produktivity ubývajícího počtu zaměstnanců. Může se tedy stát, že nezaměstnanost se bude ještě nějakou dobu zarputile držet na vysoké úrovni.

Večírky pořádané v San Francisku se proto mohou jevit jako předčasné. Recese však také uspíšila kroky, díky nimž bychom mohli v budoucnu slavit ještě mohutněji. Urychlila zavádění nových perspektivních technologií, jako jsou například »cloud computing« (výpočetní oblaka neboli shluková výpočetní řešení) nebo »mobile computing« (mobilní výpočetní řešení).

Nebýt krize, zákazníci by se možná nenechali tak lehce zlákat nabídkami levných netbooků či dokonce smartphonů.

Firmy se zase vzhledem k nutnosti omezovat investice začaly vážněji zajímat o software poskytovaný v podobě internetových služeb. Jednou ze společností, která letos vykazuje soustavný růst, je Salesforce.com, největší poskytovatel těchto služeb.

Těžiště se přesouvá na východ

K tomuto vývoji také přispěla skutečnost, že těžiště celého odvětví se přesouvá na nově vznikající trhy. A tam zákazníci nemají tolik peněz na technologie a podniky častěji svěřují poskytování IT služeb externím firmám.

V zemích, jako jsou Čína nebo Indie, se v posledních letech výdaje na IT zvyšovaly až o 30 procent ročně, a právě díky těmto státům odvětví informatiky z velké části vděčí za nedávný růst.

Podle OECD v letech 2003 až 2008 vzrostl podíl rozvojových zemí na výdajích za informační technologie z patnácti na 24 procent. V rozvojových zemích se rovněž vyrábí více než polovina veškeré světové elektroniky.

Vlády bohatých zemí krize donutila urychlit investice do IT, na něž by jinak možná došla řada až za řadu let, tvrdí Wunsch-Vincent z OECD.

Většina zemí OECD ve svých stimulačních balíčcích vyčlenila velké částky na inteligentní rozvodné sítě, digitalizaci zdravotních záznamů a zavádění sítí širokopásmového připojení. To vše by mělo postupem času vést ke zvýšení produktivity a zaměstnanosti.

Ovšem za předpokladu, že politici investovali rozumně - což je velká otázka.

© 2009 The Economist Newspaper Limited.
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, překlad týdeník Ekonom.
Článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Vzhledem k hloubce současného propadu odvětví zakrývá rychlý procentuální růst nízká absolutní čísla.

7 let
Až tak dlouho trvá, než se firmám začnou výrazněji vracet investice do IT.

Související