Tuzemské soukromé stavební zakázky prudce ubývají. Firmy, zaměřené především na pozemní stavitelství, se snaží urvat více zakázek a hledají příležitosti v zahraničí.
Některé z nich se uchytily v zemích bývalého Sovětského svazu. Již dlouhodobě v Rusku staví například otrokovická společnost PSG či jihlavská PSJ. Na Ukrajinu se zase vydala firma Stavby.

Trojnásobek v tržbách
Říčanská společnost s jednoduchým jménem Stavby je vycházející hvězdou mezi tuzemskými stavebníky. Nedávno uzavřela svůj fiskální rok (k 30. dubnu) s tržbami něco přes dvě miliardy korun a ziskem 150 milionů. Proti předchozímu roku se její tržby ztrojnásobily.
K největším projektům společnosti stavby patří například obytný soubor Kasárna v Uherském Hradišti v hodnotě 400 milionů korun či pražská rezidence Dalejka v objemu 300 milionů.
Letos firma už skokové navýšení tržeb neočekává. "Bude těžké zopakovat loňské výsledky. Když dosáhneme stejných tržeb v Česku jako loni, budeme spokojeni," míní ředitel pro rozvoj Martin Kouřil.
Výpadek tuzemských projektů hodlá společnost Stavby nahradit zahraničními aktivitami. V únoru totiž uzavřela s ukrajinskou developerskou firmou Prombud dohodu o dokončení multifunkčního komplexu v centru Kyjeva. Součástí budou obchodní a administrativní prostory a byty. "Do projektu vstupujeme nejen jako spoluinvestor, ale budeme jej v budoucnu i provozovat," vysvětluje Kouřil.

Dobré marže
První etapa kyjevského centra má být dokončena do konce letošního roku a Stavby přijde na pět set milionů korun. Druhá etapa, během níž by měly vzniknout další komerční prostory a zázemí pro sport a kulturu, si vyžádá 800 milionů. Finance získaly Stavby od bank.
Ukrajina je pro společnost strategickým trhem, již před časem tam otevřela svou pobočku. "Asi rok trvalo, než se nám podařilo vytvořit kontakty a získat tuto první příležitost," říká Kouřil.
Firma by chtěla nájem v objektu v Jamské ulici přednostně nabízet českým firmám, kterých v Kyjevě působí na dvě stě padesát. České podniky by se měly podílet i na dokončení objektu.
Vizualizace připravil český Ateliér Secco, o vybavení kanceláří se jedná s firmou Techo, podlahy či elektroinstalace by také měli dodávat Češi.
Kouřil říká, že Ukrajina je momentálně země neomezených možností pro ty, kdo přinesou hotové peníze: "Ceny pozemků prodělaly obrovský pád. Co se prodávalo loni v létě za 40 milionů dolarů, dnes stojí osm milionů."
A česká kvalita má prý na Ukrajině dosud dobrý zvuk.
Dnes má společnost na stole další nabídku, ovšem pustí se do ní jen tehdy, když sežene dobré financování a bude vědět, jak objekt obsadí. Dalším rozjednaným projektem je výstavba univerzity v ruském Novosibirsku.
Ukrajinské zakázky jsou zajímavé hlavně svou marží.
"Když umíte pracovat efektivně, dostanete se na dvouciferná čísla," prozrazuje Kouřil. Průměrná marže v tuzemsku dosahuje tří až čtyř procent.

Polovina tržeb z Ruska
Naproti tomu zkušeným matadorem na východních trzích je otrokovická PSG. Firma, jež bude za pár let oslavovat sté výročí vzniku, působí v Rusku a okolních státech již několik desítek let.
"V Rusku máme stabilně několik desítek lidí. Jde převážně o techniky, přípraváře, stavbyvedoucí i ekonomy, kteří řídí tamní projekty," vysvětluje obchodní ředitel PSG Aleš Ullmann.
Otrokovická společnost patří k největším exportérům mezi tuzemskými stavebníky. Loni například skupině PSG připlynula z Ruské federace zhruba polovina tržeb z celkového konsolidovaného objemu 6,6 miliardy korun. Hrubý zisk přitom lehce přesáhl dvě stě milionů.
"Zakázky v Rusku se nám daří získávat nejen díky dlouhé tradici. Máme také tým lidí, který je schopen pracovat nejen v nejbližším okolí České republiky, ale i řídit projekty třeba na Uralu či Sibiři. Do těchto oblastí je vždy těžké sehnat schopné odborníky," vysvětluje Ullmann.
Největší probíhající zakázkou je výstavba paroplynové elektrárny v Kurganu v ceně 221 milionů eur. V Rusku dále firma staví další paroplynovou elektrárnu v Krasavinu či obchodní a logistický park Tomilino u Moskvy. Hodnoty projektů dosahují částek v desítkách milionů eur.
V posledních letech otrokovičtí také v různých koutech federace stavěly několik obchodních center pro řetězce Globus a Metro Cash & Carry či logistické parky. "Teď, v důsledku krize, i v Rusku investoři tyto investice zvažují a odsouvají třeba o rok," vysvětluje Ullmann.
O práci se ale PSG nemusí bát. V dubnu totiž spolu s brněnskými strojírnami Alta podepsaly kontrakt za zhruba 7,8 miliardy korun na modernizaci válcovny Magnitogorského metalurgického kombinátu (MMK).
Na financování se podílí i Česká exportní banka, která poskytne třímiliardový úvěr. Společnost PSG provede stavební práce nejen pro válcovnu, ale bude se podílet i na stavbě komplexu mimopecního zpracování oceli.

Soči a Rjazaň na spadnutí
Velká výzva leží před jihlavskou PSJ, která právě finišuje jednání a přípravy dvou velkých projektů v ruské Soči a Rjazani.
Projekt Sochi City vznikne na pozemku o ploše 2,65 hektaru. Půjde o komplex sestávající z hotelu, business centra, bytových objektů, obchodního centra, střediska zábavy a odpočinku.
"Cena díla se bude pohybovat kolem 520 milionů dolarů a dokončeno by mělo být v prvním čtvrtletí roku 2013," doplňuje generální ředitel PSJ František Vaculík.
V Rjazani půjde o výstavbu obchodně zábavního centra Forum, které vyroste během tří let. Finanční objem této stavby přesáhne sto čtyřicet milionů eur.
Jak generální ředitel dodává, Ruská federace je v současnosti pro PSJ prioritou jejích zahraničních zájmů. V březnu firma zahájila výstavbu administrativní budovy v Archangelsku za zhruba 120 milionů korun.
"Zakázkami v zahraničí se snažíme kompenzovat aktuální negativní tendence na českém stavebním trhu," říká Vaculík.
Výnosy skupiny PSJ loni dosáhly 5,17 miliardy korun, což je o jedenáct procent více než předloni. Letošní výsledky by měly zůstat na podobné úrovni.
V Rusku se firma poprvé prosadila již v roce 1995, kdy v Minsku stavěla oblastní velitelství DOSAAF (obdoba Svazarmu - pozn. red.). O dva roky později získala první velkou zakázku na stavbu dětské nemocnice na Sibiři za 200 milionů korun. A před třemi lety to byla náročná výstavba výstavního pavilonu v Petrohradu za patnáct milionů dolarů.
PSJ se podařilo uplatnit i v Kazachstánu, kde stavěla přes 160 bytů a dvě čerpací stanice celkem za čtvrt miliardy korun. Na Ukrajině to zase byla výstavba supermarketu Billa v Kyjevě.

Marcela Alföldi Šperkerová

Češi na východě
PSG

- modernizace části Magnitogorského metalurgického kombinátu
- paroplynová elektrárna v Kurganu
- logistický park Tomilino v Moskvě

PSJ
- výstavní pavilon v Sankt Petěrburku
- výstavba administrativní budovy v Archangelsku
- v přípravě je projekt Sochi City a projekt Forum v Rjazani

Stavby
- multifunkční centrum v Kyjevě
- v přípravě je výstavba univerzity v Novosibirsku

55 procent
z celkového obratu PSG tvořily loni tržby z Ruska.

Související