Management Českých drah (ČD) se rozhodl k nevídanému kroku. Zveřejnil výši svých příjmů. Je to poprvé v Česku, co tak učinili zástupci státem stoprocentně vlastněné firmy. „Můj měsíční plat je ve výši 500 tisíc korun, u náměstků se to pohybuje do 400 tisíc,“ sdělil v rozhovoru pro týdeník Ekonom generální ředitel ČD Petr Žaluda. Jak zdůraznil, shodné manažerské platy byly v železniční firmě již v minulém období, kdy dráhy řídil Josef Bazala, nyní šéf dceřiné firmy ČD Cargo.

Žaluda a jeho kolegové by dle svých manažerských smluv teoreticky mohli ještě pobírat bonusy ve výši 100 % platu, ale ty nejsou vypláceny, protože se v loňském roce nepodařilo dosáhnout plánovaných hospodářských výsledků.

„Jsem komukoliv připraven ukázat svá daňová přiznání za roky 2007 a 2008, aby bylo zřejmé, že mám dnes poloviční příjem než jsem měl u bývalého zaměstnavatele,“ říká Žaluda, který do ČD přišel loni v únoru z pozice šéfa pojišťovny a penzijního fondu AXA.

Podobně hovoří i jeho nejbližší kolegové, kteří přišli z jiných renomovaných soukromých firem.

„Máme k dispozici analýzu, z níž jednoznačně vyplývá, že naše platy by i po započtení nevyplácených bonusů byly plně srovnatelné s platy manažerů v jiných českých firmách, které jsou svou velikostí a významem srovnatelné s Českými drahami,“ doplňuje náměstek generálního ředitele pro personální záležitosti Milan Joseph Ruttner, který dříve působil na pozici personálního ředitele v české pobočce Citibank. 

Manažeři ČD se rozhodli své příjmy zveřejnit v reakci na informace bulvárních médií, podle kterých jejich měsíční platy dosahují okolo dvou milionů korun.

„Nepravdivé informace z těch novin se dostávají i k našim rodinným příslušníkům, k našim přátelům a známým. Nechceme, aby si na nás někdo ukazoval prstem jako na zloděje. Rozhodli jsme se  proto pro maximální transparentnost,“ říká Petr Žaluda.

Více informací přinese týdeník Ekonom, který vychází ve čtvrtek 23. dubna.

Související