Nakladatelství Velryba vydalo v edici Podnikání a management publikaci s názvem Evropská měnová integrace a Česká republika. Samotný název nezní nikterak lákavě; na téma evropské integrace byly vydány stohy literatury.
Tato kniha se ale od dosavadních v mnohém liší. Na první pohled trochu zarazí skutečnost, že není zřejmé, zda jde o vysokoškolskou či středoškolskou učebnici, esej určenou odborné veřejnosti či dokonce populárně psanou příručku o Evropské unii a jednotné evropské měně pro české domácnosti. Bližší pohled ale ukáže, že autoři cílí někam doprostřed tohoto zdánlivého čtyřúhelníku.
Kolektiv tří autorů, působících v různých úrovních teoretického i praktického bádání o téže věci, tedy evropské integraci, si dal nejednoduchý cíl. Aby čtenáři, hlavně vysokoškolští studenti, "dostali v hlavních směrech relativně ucelený pohled na jednu ze zásadních změn evropské ekonomiky, jež se bytostně bude dotýkat všech českých občanů. Jelikož však daný projekt nemůže být úspěšně realizován bez rozsáhlé podpory a pochopení obyvatel země, je znalost dané problematiky, i když v různé míře, nezbytným faktorem podmiňujícím vstup ČR do Evropské měnové unie (EMU)". Pochválit je nutné už jen samotné toto vytyčení cíle knihy: neomezovat se na úzkou vrstvu studentů vysokých škol, akademickou obec či finančníky, nýbrž širokou veřejnost. Tento cíl se navíc, byť s určitými dílčími výhradami, podařilo naplnit.

KONTEXT JE ZÁKLADEM VŠEHO. Publikace se od ostatních liší tím, že proces evropské integrace popisuje v celkovém historickém kontextu. Od samotných začátků, které představuje uzavření smlouvy o vzniku Evropského společenství uhlí a oceli v roce 1951 (takzvaná Římská smlouva) přes všechny další politické počiny, ekonomické procesy a souvislosti. Historická osa a vědomí politického a ekonomického pozadí musí podle názoru autorky této recenze nutně zůstat základní optikou nahlížení na veškeré procesy současné i budoucí politické, ekonomické i měnové integrace.
První část knihy se zabývá pozadím a příčinami vzniku Evropského měnového systému a jeho hlavními charakteristikami a součástmi. Druhá kapitola pak odpovídá na otázku, jak daleko je od vstupu do EMU Česká republika a třetí část je věnována formám měnové integrace a postavení eura ve světové ekonomice. Zařazením třetí části, kde jsou například kapitoly věnované porovnávání ekonomiky eurozóny s ekonomikami USA a Japonska či postavení eura a dolaru v mezinárodním měnovém systému, autoři jednoznačně potvrzují svůj smysl pro kontext. Třetí část, obsahující také kapitoly o kdysi existujících či naopak plánovaných měnových uniích v různých částech světa mimo teritorium EU z hlediska čtenáře velmi objevná. Těžko kde takové informace najít, a už vůbec ne v ucelené formě.

ZÁSADNÍ A NEDŮLEŽITÉ. Publikace probírá události, pojmy a dokumenty, které jsou nerozdílnými atributy integrace na evropském kontinentu a jež jsou nezbytnou součástí všech diskusí o záležitostech Evropské unie a Evropské měnové unie. Tedy věci, o kterých se mluví dnes a denně. Avšak jejichž obsah širší veřejnost přesně nezná anebo si nedokáže být jista jejich rolí a mírou důležitosti v celkovém procesu evropského sjednocování.
Na rozdíl od řady běžných učebnic a vědeckých esejí autoři většinou prokazují schopnost rozlišit naprosto zásadní od méně důležitého a významné od nepodstatného. A věnovat jednotlivým aspektům přesně ten prostor, který je třeba. Převládají stručné a přitom velmi srozumitelné a dost přesné charakteristiky zmíněných aspektů. Nedochází k tomu, že by se čtenář v textu doslova ztrácel. Autoři mu přitom předkládají i tak složité věci, jako transmisní mechanismus, jehož prostřednictvím působí měnová politika Evropské centrální banky na ekonomiky eurozóny. Či tolik zmiňovanou teorii optimálních měnových zón, kterou operuje většina odpůrců přechodu ČR na euro. Ostatně právě tato část může posloužit jako příklad, jak lze velmi obsáhlou, nejednoznačnou a komplikovanou teorii vyložit přístupným a přitom nezkresleným způsobem.

ÚPLNÁ PŘÍRUČKA. Publikaci lze doporučit jako výtečnou ucelenou a vysoce aktuální rukověť o Evropské unii a jednotné evropské měně, což jsou věci, které se pomalu ale jistě stávají naším každodenním chlebem. Obsahuje vyčerpávající informace o hlavních procesech a souvislostech, a to formou, kterou ocení hlavně nejširší veřejnost. Nejde jen o vysokou míru srozumitelnosti, nýbrž i o to, že se zabývá věcmi, o kterých se nejvíce mluví, které mají největší ekonomické a politické dopady. Autoři většinou prokazují velký cit pro hierarchii důležitosti. Publikaci jistě ocení i odbornější veřejnost, včetně těch, kdo se otázkou evropské integrace zabývají, a to pro její úplnost a vyváženost.
Bohužel je nutno konstatovat, že se v některých částech knihy, hlavně ve třetím bloku, dost negativně projevilo, že text neprošel redakční a jazykovou úpravou. Zbytečné je kazit celkový výborný dojem zařazením tabulek, které jsou v angličtině, navíc tak malé, že jsou téměř nečitelné.

Ivana Pečinková

A. Brůžek, G. Smrčková, M. Záklasník: Evropská měnová integrace a Česká republika. Velryba, Praha 2007.

Ivana Pečinková vystudovala Národohospodářskou fakultu Univerzity Martina Luthera v Halle (SRN) a Fakultu financí a účetnictví VŠE v Praze (doktorát 2003). Dlouhodobě se zabývá makroekonomikou a finančnictvím.

Související