Schopných zaměstnanců je na trhu práce jako šafránu. Jejich platy rostou, a tím i cena za jejich nalezení. Ta u agentury přijde minimálně na trojnásobek měsíčního platu. Firmy hledají lidi přímo a nabízejí provize tomu, kdo jim pomůže nového člověka získat. Nebývá to ale moc účinné, protože o nabídkách se dozví jen málokdo.
Pomoci může i nová služba www.joblink.cz, kterou spustila firma JobLink. Založili ji Jiří Manda a Aleš Beránek, aby v ní realizovali své nápady a zkušenosti z řady let práce na internetových projektech pro banky a personální agentury. Jejich systém podstatně zvyšuje šance nalézt vhodného kandidáta na zaměstnání a podle Mandy je, alespoň v Evropě, unikátní.

Jak služba funguje? Pracovník personálního oddělení zadá do JobLinku informace o požadavcích na uchazeče i výši provize, systém vygeneruje mail s informacemi a pracovník ho rozešle svým kontaktům - zaměstnancům, přátelům nebo třeba obchodním partnerům. V mailu jsou základní informace a odkaz na příslušnou stránku JobLinku. Má-li adresát o práci zájem, najde tam potřebné informace. V opačném případě si může nechat vygenerovat další mail a rozeslat ho známým.
Jeho motivaci zajišťuje systém rozdělení provize mezi všechny lidi, přes které vedla cesta k úspěšnému kandidátovi.

"Je určitě dobře, že se na elektronickém trhu práce objevila další alternativa. Vidíme v tom možnost, jak zkvalitňovat služby pro uchazeče o práci, ale i pro firmy. Na podobnou službu se zaměřujeme i my, soustředíme se hlavně na elitu pracovního trhu, zejména na vysokoškoláky a hledání pracovních příležitostí v zahraničí. Například firmy využívají multiposting (zveřejnění nabídek se objeví na více serverech najednou, pozn. red.) déle než dva roky," řekla Ekonomu Jana Skálová, tisková mluvčí společnosti LMC, která provozuje pracovní portály www.prace.cz a www.jobs.cz.
"Tahle služba stojí a padá s důvěrou," říká Jiří Manda. "Informace se musejí předávat mezi lidmi, kteří se přímo znají. Nechceme, aby někdo posílal spoustu nevyžádaných mailů." Systém funguje jen "na pozvání" a na JobLinku nenajdete jedinou nabídku zaměstnání.

JAN CHALOUPKA

Související