Preventivní zajištění dluhu



Pokud se věřitel rozhodne domáhat své pohledávky soudní cestou, musí zpravidla nejdříve podstoupit zdlouhavé soudní řízení o několika instancích, aby získal soudní rozhodnutí, které nařizuje dlužníkovi zaplatit věřiteli dlužnou částku, a na jeho základě zahájil exekuci na majetek dlužníka. Zdlouhavému a mnohdy nejistému soudnímu řízení se lze vyhnout: věřitel a dlužník využijí notářského nebo exekutorského zápisu se svolením k vykonatelnosti.

VYKONATELNÝ ZÁPIS. Notářský řád a exekuční řád umožňují notářům a exekutorům sepsat notářský, respektive exekutorský zápis se svolením k vykonatelnosti (vykonatelný zápis). Podstatou vykonatelného zápisu je dohoda věřitele a dlužníka uzavřená před notářem nebo exekutorem. Dlužník se zaváže splnit dluh vůči věřiteli a svolí, aby podle vykonatelného zápisu byl nařízen a proveden výkon rozhodnutí (exekuce), jestliže svou povinnost řádně a včas nesplní. Nejlepším postupem je sepsat s dlužníkem vykonatelný zápis již při uzavření hlavního závazku (např. kupní smlouvy, smlouvy o úvěru nebo půjčce). Věřitel tak významně posiluje své procesní postavení pro případ, že dlužník svůj dluh nesplní. Naopak dlužník, který má poctivé úmysly, své postavení nezhoršuje, v obchodní rovině může dlužník dokonce za sepsání vykonatelného zápisu požadovat výhodnější obchodní podmínky, neboť vykonatelný zápis je de facto kvalitní formou zajištění dluhu. Neochota dlužníka vykonatelný zápis sepsat pak může budit důvodné pochybnosti i jeho úmyslech ohledně splnění svého závazku vůči věřiteli.

Vykonatelný zápis může být sepsán i ohledně pohledávky, jejíž splatnost již nastala. Tato možnost je využívána zejména v případech, kdy dlužník svůj dluh uznává a věřitel povoluje dlužníkovi odklad splatnosti nebo splacení dluhu formou splátek.

OCHRANA DLUŽNÍKA. Vykonatelný zápis je rovnocenný rozsudku soudu přikazujícímu dlužníkovi zaplatit věřiteli dlužnou částku. Jak jsme se však již zmínili, postavení dlužníka se nezhoršuje. Jestliže totiž dlužník svůj dluh řádně a včas zaplatí, avšak věřitel i přesto navrhne exekuci k uhrazení již splaceného dluhu, může dlužník požadovat zastavení exekuce a požadovat po věřiteli náhradu případně způsobené škody.

NÁLEŽITOSTI ZÁPISU. Vykonatelný zápis musí kromě obecných náležitostí každého notářského či exekutorského zápisu obsahovat tyto další povinné náležitosti: označení osoby dlužníka (osoby povinné), označení osoby věřitele (osoby oprávněné), označení skutečností, na nichž se pohledávka zakládá, předmět a dobu plnění a prohlášení dlužníka, že svoluje k vykonatelnosti zápisu.

Označení dlužníka a věřitele nebude jistě působit žádné problémy, stejně jako označení skutečností, na nichž se pohledávka zakládá (např. kupní smlouvy, smlouvy o půjčce nebo úvěrové smlouvy). Těžkosti ovšem mohou nastat při určení předmětu plnění a doby splatnosti, a to zejména jedná-li se o pohledávku z úvěrové smlouvy, která v sobě může obsahovat různé proměnné veličiny pro určení výpočtu úroků z jistiny a splatnosti úvěru. V některých případech proto může dojít k tomu, že vykonatelný zápis lze sepsat jen ohledně části pohledávky (např. splatnosti jistiny úvěru), neboť vykonatelný zápis nahrazuje soudní rozhodnutí a musí být stejně jako soudní rozhodnutí naprosto konkrétní bez nutnosti zjišťování a ověřování dalších skutečností. Prohlášení dlužníka vůči věřiteli je nezbytností, bez níž by zápis neměl zamýšlené účinky.

JAK POSTUPOVAT. Jestliže se věřitel s dlužníkem dohodnou na zajištění pohledávky formou sepsání vykonatelného zápisu, je zapotřebí, aby společně vyhledali notáře nebo exekutora a o sepsání vykonatelného zápisu požádali. Notáři nebo exekutorovi je zejména zapotřebí přesně určit ohledně jaké pohledávky má vykonatelný zápis sepsat (nejlépe předložením příslušné smlouvy). Notář nebo exekutor je povinen účastníky poučit o významu a důsledku sepsání vykonatelného zápisu. Odměna notáře i exekutora za sepsání vykonatelného zápisu je stejná pro všechny notáře a exekutory a určí se podle notářského tarifu (vyhláška č. 196/2001 Sb.) podle výše pohledávky, ohledně které se k vykonatelnosti svoluje, např. pro pohledávku 500 000 Kč by odměna činila 4500 Kč (bez DPH), pro pohledávky v řádech desítek milionů pak jsou to desítky tisíc korun. Záleží na dohodě stran, která z nich, případně jakým poměrem ponese tyto náklady, zpravidla však náklady nese osoba povinná.

VÝHODY. Vykonatelný zápis významně posiluje procesní postavení věřitele, neboť vykonatelný zápis je rovnocenný s rozhodnutím soudu a případný soudní spor o pravost a výši pohledávky je již předem vyřešen. Současně působí preventivně na platební morálku dlužníka, neboť ten nemůže spoléhat na protahování soudního řízení. Dlužník může naopak využít vykonatelného zápisu k tomu, aby poskytl věřiteli zajištění svého dluhu a získal tak výhodnější obchodní podmínky. V praxi je vykonatelný zápis často využíván v bankovním sektoru při uzavírání úvěrových smluv, kdy jeho sepsání zvyšuje bonitu klienta a umožňuje bance poskytnout klientovi výhodnější úrokovou sazbu.

Jan Jírovec

Petr Plavec

Valášek & Plavec

advokátní kancelář

Související