Ofenziva plastových bankovek
Padesát milionů plastových desetidolarových bankovek dal počátkem tohoto měsíce do oběhu Hongkong. Tato zvláštní autonomní oblast Číny se tak připojila ke dvěma desítkám zemí, které zavedly bankovky z polymeru. Do této skupiny patří Austrálie, Nový Zéland, Indonésie, Thajsko, Tchaj-wan, Vietnam, Srí Lanka, Singapur, Malajsie, Kuvajt i některé státy Latinské Ameriky. V Evropě obíhají plastové bankovky pouze v Rumunsku.
První bankovkou vytištěnou na polymerovém substrátu byla australská pamětní desetidolarovka vydaná v lednu 1988 ke 200. výročí Austrálie. Od roku 1996 jsou všechny bankovky v zemi klokanů plastové. Jsou vytištěny na neporézním polymeru a opatřeny ochrannou vrstvou, takže zůstávají čistší, jsou hygieničtější a neabsorbují vlhkost. Papírové bankovky se totiž rychleji opotřebovávají, jsou-li zvlhlé. Polymer se do značné míry chová jako papír a k potisku lze použít obvyklých technik. Hlavním bezpečnostním prvkem plastových bankovek je průhledné okénko, které nelze napodobit kopírováním či skenováním. Když jsou plastové bankovky opotřebované a stažené z oběhu, jsou recyklovány.
Dnes ve světě kolují tři miliardy bankovek vytištěných na polymerovém substrátu. Přes vyšší náklady na výrobu jsou pro emitenta výhodnější. Znesnadňují padělání a vydrží déle než jejich papírové kolegyně. Podle studie australské centrální banky mají plastové bankovky čtyřikrát delší životnost než papírové - jsou odolnější, obtížněji se trhají, nepoškodí se ani v pračce. Jsou lépe přizpůsobeny zemím s tropickým klimatem. Austrálie konstatovala, že podíl padělků výrazně klesl, i když se stále objevují.
Australané vyrobili plastové bankovky již pro devět zemí a dalším dodávají polymerový substrát. Dodavatelem je společnost Securency, společný podnik Reserve Bank of Australia a belgické chemické firmy Union Chimie Belge.
I Česká národní banka v minulosti zkoumala možnosti použití plastu jako materiálu pro výrobu bankovek, řekl Ekonomu Leopold Surga, náměstek ředitele sekce peněžní a platebního styku centrální banky. Státní tiskárna cenin provedla tiskové zkoušky s dobrými výsledky. Dále se nepokračovalo, protože plastový substrát nabízel v té době v porovnání se substrátem papírovým jen omezenou škálu ochranných prvků. "Nyní, kdy je vstup České republiky do eurozóny otázkou několika let, nejsou úvahy o změně substrátu, na kterém jsou české bankovky tištěny, relevantní," zdůraznil Surga. Upozornil, že výroba plastových bankovek měla pozitivní vliv na vývoj odolnějšího a trvanlivějšího bankovního papíru v Evropě i v USA.
Na dotaz Ekonoma, zda Evropská centrální banka uvažuje o zavedení eurových bankovek vytištěných na plastovém substrátu, reagovala Regina Schüllerová, ředitelka tiskové a informační divize ECB, slovy: "Vývoj eurových bankovek probíhá za přísného utajení. ECB se proto nepodílí na žádné spekulativní diskusi o budoucích parametrech těchto bankovek."
Karel Ježek