Právě pro ně je určeno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu funkce. Bývá už standardně nabízeno vrcholovým manažerům jako jeden z benefitů. Zároveň sjednáním pojištění chrání společnosti i samy sebe, protože způsobenou škodu nemusí vymáhat po svém manažerovi, který by nemusel být její plné úhrady v mnoha případech schopen.

ODPOVĚDNOST ZA ŠKODU. Obchodní zákoník v paragrafu 194 odst. 5 ukládá členům představenstva, dozorčí rady nebo jednatelům povinnost vykonávat svou působnost s péčí řádného hospodáře a zachovávat mlčenlivost o důvěrných informacích a skutečnostech, jejichž prozrazení třetím osobám by mohlo společnosti způsobit škodu. Ti členové těchto orgánů, kteří způsobili společnosti porušením svých povinností při výkonu funkce škodu, odpovídají společnosti za tuto škodu společně a nerozdílně. Jestliže však členové orgánu společnosti způsobili společnosti škodu plněním pokynu valné hromady, odpovídají za tuto škodu, jen byl-li pokyn valné hromady v rozporu s právními předpisy. Velmi důležité je výslovné zákonné uložení důkazního břemena. Je-li sporné, zda člen orgánu společnosti jednal s péčí řádného hospodáře, nese důkazní břemeno o tom, že jednal s péčí řádného hospodáře, tento člen.

Pro určení odpovědnosti za škodu vzniklou z jednání, k němuž bylo zapotřebí souhlasu dozorčí rady společnosti, platí ustanovení paragrafu 201 odst. 4 obchodního zákoníku. Jestliže zákon nebo stanovy vyžadují k určitým jednáním představenstva předchozí souhlas dozorčí rady a ta souhlas k takovému jednání nedá, nebo využije svého práva zakázat představenstvu určité jednání jménem společnosti, neodpovídají členové představenstva společnosti za škodu, která vznikne. Za škodu takto vzniklou odpovídají společně a nerozdílně členové dozorčí rady, kteří nejednali s péčí řádného hospodáře. Pokud dozorčí rada představenstvu souhlas k jednání dá, odpovídají za škodu vzniklou z takového jednání společně a nerozdílně členové představenstva i dozorčí rady, kteří nejednali s péčí řádného hospodáře.

RUČENÍ ZA ZÁVAZKY SPOLEČNOSTI. Členové orgánů společnosti odpovídají pouze společnosti za jimi způsobenou škodu, nikoli jejim akcionářům či věřitelům. Výjimkou jsou situace, kdy způsobenou škodu dosud společnosti neuhradili. Potom ručí za závazky společnosti, jestliže věřitelé nemohou dosáhnout uspokojení své pohledávky z majetku společnosti. Rozsah ručení je omezen rozsahem povinnosti k náhradě škody. Dále platí, že akcionáři, kteří drží alespoň 3 % (resp. 5 %) akcií společnosti, jsou oprávněni požádat dozorčí radu, aby uplatnila právo na náhradu škody, které má společnost vůči členovi představenstva. Pokud dozorčí rada bez zbytečného odkladu nesplní žádost akcionáře, mohou tito akcionáři uplatnit právo na náhradu škody jménem společnosti sami. Obdobné právo má i kterýkoliv společník společnosti s ručením omezeným. Jakákoliv smlouva mezi společností a členem orgánu společnosti vylučující nebo omezující odpovědnost tohoto člena za škodu je výslovně prohlášena za neplatnou. Členové orgánů společnosti odpovídají proto vždy za způsobenou škodu celým svým majetkem.

POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI. Protože se odpovědnosti nelze zbavit plně ani částečně pouhým ujednáním se společností, přišly pojišťovny na trh s produktem, který umožní pojistit vedení společnosti proti "manažerským chybám". Takové pojištění pokrývá odpovědnost všech osob, které mají v dané společnosti řídicí a kontrolní pravomoci. Zpravidla ho sjednává a hradí přímo společnost (jako pojistník) ve prospěch těchto osob (jako pojištěných).

ROZSAH POJIŠTĚNÍ. Standardně bývají v rámci jedné pojistné smlouvy pojištěny všechny osoby ve funkcích člena statutárního orgánu a dozorčí rady obchodní společnosti, jež pojištění uzavírá, a to i pro případ zjištění pojistné události po skončení výkonu jejich funkce (podmínkou je v takovém případě, aby v době vznesení nároku pojištění trvalo). Některé pojišťovny umožňují zahrnout do pojistné ochrany též další vedoucí manažery společnosti, kteří nejsou členy statutárního nebo dozorčího orgánu (generální ředitel, finanční ředitel apod.)

Základním požadavkem zpravidla je, aby byla pojistná událost u pojišťovny uplatněna v době trvání pojištění, aby se jednalo o pojistnou událost, ke které došlo po dnu uvedeném v pojistné smlouvě a aby pojistná událost představovala vznik finanční škody na území České republiky (škody v zahraničí pojišťovny obvykle do pojištění nezahrnují). V pojistné smlouvě je také stanoven velmi důležitý prvek - limit pojištění. Z jeho výše se samozřejmě odvíjí také cena pojištění a je nutné jej pečlivě zvážit, protože se jedná o velice individuální hodnotu (menší firmy většinou potřebují nižší limit než velké nadnárodní společnosti).

VÝLUKY Z POJIŠTĚNÍ. Velmi důležitou oblastí jsou speciální výluky z pojištění, kterých pojišťovny výslovně stanoví celou řadu, a mezi které patří většinou např. odpovědnost za škodu způsobenou úmyslně nebo následkem podvodu, škodu způsobenou porušením povinností z pracovněprávních vztahů pojištěného k pojistníkovi, škodu způsobenou vyplacením jakékoliv odměny pojištěnému, škodu vzniklou v důsledku nebo jakkoli spojenou s úrazem či jiným poškozením zdraví, škodu způsobenou ovládané (řízené) osobě nebo ovládající (řídící) osobě, škodu vzniklou v důsledku porušení zákazu konkurence pojištěným apod. Tyto výluky se u jednotlivých pojišťoven liší a je nutné je předem prostudovat. Pro svoji ochranu pojišťovny zpravidla požadují po společnosti tak mimo jiné i informace o všech nárocích, které již byly proti pojištěným osobám uplatněny nebo o nichž je společnosti známo, že budou proti společnosti či pojištěnému uplatněny. Této "informační povinnosti" je nutné věnovat pozornost, protože ve větší míře trvá i během celé doby pojištění a společnost je povinna nahlásit pojišťovně jakékoliv riziko vzniku pojistné události již v raném stadiu. Sankcí za nedodržení pak může být i odmítnutí pojišťovny plnit z důvodu nedodržení stanovených podmínek.

JAN JÍROVEC
PETR PLAVEC
Valášek & Plavec, advokátní kancelář

Související