Kdo hledá vyšší zisk - na úkor rizika - má jistě v hledáčku čínské akciové fondy. Z těch, které se prodávají v ČR, vynáší nejvíc fond spravovaný BNP Paribas. Za 12 měsíců je to v české měně 67 %. Přes obavy z přehřátí nemovitostních trhů se daří některým realitním fondům. Eurový fond Credit Suisse European Property B (viz graf) vydělal za rok v korunách téměř 42 %.
Výnosy korunových realitních fondů pro drobné investory, které chystá řada správců, budou zřejmě díky striktní legislativě a hlavně výdajům na jejich start mnohem nižší.
Jak řekl Ekonomu generální ředitel IS ČSOB Jan Bárta, společnost loni nabídla drobným investorům korunový fond, investující do akcií developerů. Nyní chystá institucionální nemovitostní fond. O realitním fondu "německého typu", investujícím přímo do nemovitostí, lze uvažovat až po zdárném "nastartování" lokálního prostředí.
Šéf IS České spořitelny Radek Urban uvedl, že by tato finanční skupina v 1. čtvrtletí ráda prodávala realitní fond určený drobným investorům. Závisí to ale na termínu, kdy získá licenci od ČNB.
IKS KB chce podle místopředsedy představenstva Pavla Hoffmana v 1. čtvrtletí uvést na trh smíšený odvětvový fond, orientovaný na nemovitostní trh. Má investovat 60 % majetku do akcií emitovaných firmami, působícími na nemovitostním trhu. I jeho dluhová část se zaměří na realitní společnosti.
"Velká trojka" nabídne i nové zajištěné či garantované fondy. U ČSOB jich může být přes 50. Má jít spíše o tematické zajištěné fondy typu asijské trhy. Výnos části z nich bude vázán na nová podkladová aktiva jako např. měnové páry. IS ČS chystá letos s Erste Sparinvest 6 až 10 zajištěných fondů. Vrátí se k nejúspěšnějším strukturám, kombinovaným s inovacemi. Loni byla např. výkonnost zajištěných fondů vázána na výnos akciového fondu Sporotrend.
IKS KB chce s Komerční bankou a SGAM uvést na trh čtyři zajištěné i garantované fondy. Doplní také profilové fondy Fénix o čistě akciovou strategii. Klientům nabídne i korunový akciový fond, investující v ČR a ve střední Evropě.
Již zmíněná IS ČS chystá i další speciální fondy, hlavně pro institucionální investory. V Česku je velký zájem o fondy, investující do alternativních tříd aktiv. Jejich vznik ale podle Urbanových slov brzdí nejasný výklad legislativy.

FM

65reality.gif
Související