Změny nejen na makro-, ale především na mikroúrovni si v České republice vyžádá budoucí zavedení eura. Pro podniky to bude znamenat připravit se na změnu počítačových a účetních systémů, na změny v legislativě, a vše sladit tak, aby předpokládaný "velký třesk" proběhl co nejhladším způsobem.

Strategii přijetí eura nejen pro podniky ztěžuje fakt, že zatím není stanovené pevné datum přijetí jednotné měny. Původní plány předpokládaly přijetí eura v roce 2010, ale kvůli stavu veřejných financí a plnění maastrichtských kritérií je tento termín nereálný. Není také ještě schválená vládní strategie přechodu, tedy zda ke změně dojde ze dne na den, či zda přechod bude postupný.

Obecně lze říci, že přechod na euro bude trvat zhruba tři roky, tj. nejpozději tři roky před vstupem do eurozóny musí být jasné datum. Dva roky musí totiž koruna strávit ve směnném mechanismu ERM II, půl roku před vstupem do eurozóny musí být kurz fixní. Nějaký čas pak zabere schvalování evropskými orgány.

VELKÝ TŘESK. S největší pravděpodobností bude přechod na euro stanoven k jednomu datu. Tuto strategii doporučuje i Národní koordinační skupina pro přijetí eura proto, že je nejméně nákladná, zaručuje větší právní jistotu a průhlednost takového kroku. Konkrétní plán přechodu (tzv. scénář) má skupina dokončit v listopadu. Do konce roku by jej pak měla schválit vláda.

V průběhu prvních tří čtvrtletí 2007 má proběhnout analýza potřebných legislativních změn. Legislativně vstup do eurozóny zabezpečí obecný zákon o zavední eura. Další zákony se však musí upravit - například v obchodním zákoníku se změní částky nutné pro založení společností, změní se zákon o silničním provozu atd. Nepůjde však o běžný přepočet podle stanoveného koeficientu. Částky musí být zaokrouhlené, popřípadě navazovat na sebe (pokuty, sankce apod.). Změnou musí projít i zákon o ČNB. Zda bude duální označení cen v zákoně či jen formou prováděcí vyhlášky, je zatím předmětem diskuse.

Do konce příštího roku má být pak aktualizován a upřesněn Národní plán zavedení eura. V tuto dobu by již měla být jasná délka období duálního oběhu eura a koruny.

Mezi aktuálně diskutované otázky patří délka období duálního označování cen (před i po zavedení eura). Obecně platí čím déle, tím lépe - občané i podniky si aspoň mohou zvyknout na novou měnu. Problémem ovšem je stanovení kurzu, který bude znám až půl roku před definitivním datem.

Zavedení eura s sebou přináší i řadu otázek, mezi ně patří například ERM II (měnový režim, v němž nesmí měna fluktuovat o víc než 2,25 % od stanovené centrální parity). Někteří ekonomové se obávají, že při fixaci měny vzroste inflace. Potom by sice ČR splnila podmínky veřejných rozpočtů a kurzu, nikoliv však inflace.

ČTYŘI ETAPY. Zavedení eura lze rozdělit do čtyř etap. První je před vstupem do měnového režimu ERM II. V této etapě by měla ČR maximálně a trvale snížit deficity veřejných financí a udržovat nízkou míru inflace. V tomto období se sumarizují zákony, které bude třeba se vstupem do eurozóny upravit, popřípadě změnit, a zvažují se jednotlivé scénáře spojené se zavedením eura.

Druhá etapa trvá od vstupu do ERM II do rozhodnutí o zrušení výjimky na zavedení eura. To už by mělo být jasné, kdy bude euro definitivně zavedeno. Legislativa by již měla být změněna, ekonomika by měla pracovat v režimu nízkých schodků veřejných financí, nízké inflace a stabilní měny. Podniky se musí naučit pracovat s relativně fixním kurzem.

Další etapa trvá od zrušení výjimky do reálného zavedení eura. Podle scénáře bude do půl roku do vstupu do eurozóny stanoven přepočítací koeficient k euru a koruna bude fixní.

Poslední etapa začíná zavedením eura. Ministerstvo financí bude dohlížet na to, zda obchodníci v souvislosti se změnou měny nemění i ceny. Kontrolu bude mít na starosti odbor cenové stability na MF, spolupracovat bude i se spotřebitelskými organizacemi.

Julie Hrstková

Co by mělo platit
1. Právní kontinuita: žádná smlouva nesmí být jednostranně vypovězena nebo změněna z titulu vstupu do eurozóny.
2. Duální oběh: postupné stahování národní měny, paralelní oběh s eurem (max. 2 měsíce).
3. Přepočítací koeficient - cca půl roku před vstupem do eurozóny bude pevně stanoven a bude neměnný: Kč bude denominací eura.
4. Ochrana spotřebitelů: zavedení eura nesmí poškodit občany; MF bude sledovat zaokrouhlování cen apod.
5. Předcházení inflačním tlakům a vnímané inflaci: zavedení eura nesmí vést k inflaci, ani jen k subjektivně pociťované.
6. Minimalizace nákladů přechodu na euro.

Zdroj: Národní koordinační skupina

Související