Lidovcům a unionistům se nelíbí, s jakou razancí chce ministr práce Zdeněk Škromach protlačit do sněmovny nový zákoník práce. Ten na jejich neochotu zákon podpořit uvedl, že nemá problém vyjednat hlasovací pomoc u komunistů.
Zákon, který Škromach přinesl na jednání vlády, se koaličním partnerům nelíbí a mají k němu řadu výhrad. S připomínkami se přidávají i zaměstnavatelé. Škromach tvrdí, že je několikrát vyzýval, aby se na přípravě zákoníku podíleli. "Nyní mi jejich jednání přijde příliš emocionální," řekl.
Lidovci a unionisti chtějí o svých výhradách jednat mimo kabinet a vládní debata nad zákoníkem byla proto odsunuta na příští týden.
"Připomínek k zákonu máme mnoho, patří ale k jednacímu stolku. Ta nejzásadnější je, že by vláda, která se celou dobu opírá o sociální smír, neměla deset měsíců před koncem volebního období tolik chvátat s tímto naprosto zásadním kodexem," tvrdí předseda lidovců Miroslav Kalousek.
Konkrétní připomínky ale včera na vládě nezazněly. V písemné formě by měly na Úřad vlády dorazit až dnes. Škromach tvrdí, že v závěrečné fázi projednávání zákona není možné dělat nějaké zásadní změny. Usiluje totiž o to, aby norma začala platit ještě před koncem volebního období. Připouští ale, že zákoník potřebuje ještě trochu "doladit".
"Prostor pro další jednání však bude v rámci Poslanecké sněmovny," uvádí Škromach.
Právě tam je ministr připravený vyjednávat s komunisty o průchodnosti zákoníku. "Koaliční partneři totiž zřejmě nenajdou odvahu zákoník práce podpořit, tak nabídnu opozičním stranám možnost diskuse nad průchodností zákoníku práce u nich," uvedl.
Jako jeden z dalších důvodů, proč ministři projednávání zákoníku práce a souvisejících zákonů odsunuli, Škromach uvedl, že by bylo vhodné, aby se jednání účastnil i premiér Jiří Paroubek.
Související