Nejpoužívanější daňová přiznání lze posílat elektronicky správci daně.

Zároveň je možné aplikaci využít pro vyplnění formulářů v počítači a jejich následné vytištění v podobě, která odpovídá tiskopisům.

Vybranými tiskopisy jsou: daňové přiznání k dani z přidané hodnoty,

@mezititulek - kopie:daňové přiznání k dani silniční, daňové přiznání k dani z nemovitostí, daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob typu A i B, daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob, souhrnné hlášení VIES a podání obecné písemnosti.

I když je aplikace určena pro elektronické podání písemností, je možné uvedené písemnosti vyplnit, a to s pomocí průvodce písemností a nápovědy, která je uvedena v rozsahu daňového přiznání. Po vyplnění písemnosti lze místo jejího odeslání zvolit z nabídky "Zobrazit úplný opis písemnosti" a tím převést písemnost do formátu pdf. V programu Adobe Acrobat Reader pak lze písemnost prohlížet a tisknout. Výhodou tohoto řešení je, že se po vyplnění formuláře uloží soubor "xml", který obsahuje uvedené podání ve formě datové zprávy, která je ve formátu a tvaru stanoveném MF. Opětovným načtením tohoto souboru prostřednictvím kontrolního programu lze volbou "Úprava písemnosti" obsah písemnosti změnit, uložit ve tvaru "xml" a kdykoliv z něj vytvořit nový soubor "pdf". Informace k instalaci aplikace elektronického podání pro daňovou správu (EPO) a k jejímu použití jsou velice podrobně uvedeny na hlavní obrazovce aplikace.

ELEKTRONICKÁ DAŇOVÁ PŘIZNÁNÍ. Podání písemností pro daňovou správu v elektronické podobě je zpracováno v souladu s platnou legislativou, zejména se zákonem č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, zákonem č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu a metodickým pokynem D-252. Na základě aplikace těchto norem vznikl systém EPO, který je uveřejněn na internetové adrese http://adis.mfcr.cz/adis/jepo/index.html. Na tuto adresu je přímý odkaz ze stránek Ministerstva financí (www.mfcr.cz). Tato aplikace se neustále rozšiřuje. V červnu roku 2004 došlo i k velmi očekávanému rozšíření aplikace o daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob a daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob. Nyní je k dispozici i formulář Oznámení o nezdaněných vyplacených částkách fyzickým osobám. Prostřednictvím internetu lze podat správci daně i povinné přílohy k daňovému přiznání, jako je například rozvaha, výkaz zisků a ztrát nebo příloha k účetní závěrce či další konkrétně nespecifikované přílohy. Pokud ovšem poplatník uplatňuje v daňovém přiznání nezdanitelné částky odpočitatelné od základu daně, jejichž výši je povinen prokázat přiloženým potvrzením, bude nucen toto potvrzení předložit správci daně i nadále v listinné podobě. Součástí elektronické podoby daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob není žádost o vrácení přeplatku. Tu bude poplatník nucen podat jako samostatné podání, přičemž k tomu může opět využít aplikaci EPO.

TŘI ZPŮSOBY PODÁNÍ. Elektronická podání daňových přiznání v elektronické podobě jsou přípustná následujícími třemi způsoby:

prostřednictvím internetu se zaručeným elektronickým podpisem,

prostřednictvím internetu bez zaručeného elektronického podpisu s nutností podání vytištěné verze,

na disketě (datovém nosiči) bez zaručeného elektronického podpisu s nutností podání vytištěné verze.

Pro podepsání prvního uvedeného typu podání lze použít jen zaručený elektronický podpis s kvalifikovaným certifikátem. Kvalifikovaný certifikát musí obsahovat takové údaje, aby osoba byla jednoznačně identifikovatelná (§ 11 zákona č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu). Způsob vyřízení podpisového certifikátu jsme podrobně publikovali v loňské příloze Ekonoma zaměřené na stejné téma. Informace lze nalézt rovněž na http://www.ica.cz. Podání následující se liší pouze způsobem přenesení elektronické informace správci daně. Společným znakem obou způsobů je tzv. e-tiskopis vytisknutý na PC uživatele, který daňový subjekt podepíše a do tří dnů doručí svému místně příslušnému správci daně. Výhoda tohoto postupu spočívá v tom, že daňový subjekt si nemusí pořizovat zaručený elektronický podpis s kvalifikovaným certifikátem, přitom však může se správcem daně komunikovat elektronicky a využívat všech výhod programu (zejména automatické kontroly na správnost vyplnění a nápovědy) s jen minimálními nároky na předávání listinných příloh, zejména u daně silniční a daně z nemovitostí. Rovněž lze daňové přiznání vytisknout na standardní tiskopis a ten doručit obvyklým způsobem.

NÁROKY NA PROGRAMOVÁ VYBAVENÍ POČÍTAČE. Uživatel potřebuje PC s operačním systémem MS Windows (libovolné verze), v případě podávání přiznání bez zaručeného podpisu též s tiskárnou, a dále přístup na Internet. Stránku hlavní nabídky lze zobrazit všemi typy internetových prohlížečů. Vlastní zpracování lze zatím zobrazit pouze prohlížečem MS Internet Explorer verze 5.01 a vyšší s nainstalovaným prostředím Java. Velká pozornost je věnována bezpečnosti přenášených dat. Veškerá práce s daty na daňovém přiznání probíhá pouze na lokálním počítači. Po síti jsou informace přenášeny až v úplném závěru, po podepsání dokumentu elektronickým podpisem (v případě podání se zaručeným elektronickým podpisem). Uživatel tak má po celou dobu práce plnou kontrolu nad všemi daty. Program EPO je rovněž schopen provozu i v tzv. off-line režimu, takže není nutno být po celou dobu práce s ním připojen k internetu. Program nabízí možnosti kontroly správnosti všech údajů tam, kde je to možné, přímo vypočítává příslušné údaje, takže vyplnění přiznání je jednodušší a množství případně vzniklých chyb je tak eliminováno. Po odeslání již zpracovaného přiznání se objeví opis elektronického potvrzení podání, jeho podací číslo a heslo umožňující zjistit stav podání. Proces podání pak probíhá postupně v pěti krocích následujících od uložení podání v centrální evidenci, přes provedení ověření platnosti elektronického podpisu, odeslání podání na cílový finanční úřad, jeho doručení a následné přijetí či odmítnutí.

NEVÝHODY A PROBLÉMY. Jednoznačným problémem elektronického způsobu podání daňových přiznání jsou jejich přílohy. I když je možné využít elektronického podání přiznání, nevyhnutelné je však zaslání většiny příloh v klasické "papírové" formě. Jedná se především o potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, potvrzení o poskytnutém úvěru, potvrzení o zaplacených částkách penzijního připojištění, nebo životního pojištění, atd. Druhou, rovněž závažnou nevýhodou je stále poměrně značně vysoká cena za vydání a udržování certifikátu pro elektronický podpis, která činí 752 Kč ročně. Díky této situaci tak využívají zmíněný způsob podání zejména daňoví poradci, kteří svým jménem zastupují klienty v daňovém řízení a podepisují tak zpracovávaná daňová přiznání ve větším množství. Určitou nevýhodou programu EPO je také nutnost vyplňování všech řádků přiznání ručně. Neexistuje (ani se nedá vytvořit) adresář či databáze klientů, kterým se opakovaně zpracovávají daňová přiznání (např. čtvrtletní přiznání k DPH, roční přiznání k silniční dani a současně třeba i přiznání k dani z příjmů). Všechny údaje je nutné vyplňovat pouze ručně, při každé tvorbě nového přiznání. Zvyšuje se tím riziko vzniku chyby a celá práce se rovněž i časově prodlužuje.

VÝHLED DO BUDOUCNA. Snahou pracovníků Ministerstva financí je v delším časovém horizontu i vytvoření elektronické komunikace opačným směrem, tedy odesílání elektronických zpráv daňovým subjektům. Stejně jako poplatníci i poradenské firmy elektronický styk s úřady státní správy vítají. Skutečně významným posunem však bude realizace dlouho připravovaného vzájemného elektronického propojení jednotlivých státních úřadů, které konečně odstraní nynější povinnosti poplatníka nosit písemně vyhotovené potvrzení z jednoho státního úřadu na jiný státní úřad.
Související